Tagi: pozytronowa tomografia emisyjna, tomografia komputerowa, medycyna nuklearna, badanie PET/CT
Badanie PET/CT – pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową (ang. positron emission tomography) staje się jednym z najczęściej używanych narzędzi do oceny stopnia zaawansowania nowotworów, w tym np.: raka jelita grubego. Ponadto, bada ważne funkcje organizmu, takie jak tkankowy przepływ krwi czy metabolizm cukru (glukozy), które pomocne są w przeprowadzeniu oceny funkcjonowania narządów i tkanek.
Tagi: cytologia, badanie cytologiczne, rak szyjki macicy, zdrowie kobiet, nowotwór
Cytologia jest badaniem struktury i funkcji komórek w celu zdiagnozowania zarówno stanów przednowotworowych, jak i innych schorzeń. Cytologia może być również określana terminem cytopatologii. Badania cytologiczne można wykonywać na materiale, który został pobrany z wnętrza ciała.
Tagi: depresja zimowa, depresja, dieta w depresji, fototerapia, objawy depresji, przyczyny depresji
Najkrótsze dni tej zimy odchodzą powoli w niepamięć. To dobra wiadomość głównie dla tych z nas, którzy podczas jesieni i zimy cierpią na tzw. sezonową depresję, zwaną inaczej sezonowym zaburzeniem afektywnym (Seasonal Affective Disorder – SAD). Przyczyny występowania tego zaburzenia nie są jednoznaczne, za główny czynnik powodujący je uważa się niedobór światła słonecznego. Objawy występowania sezonowej depresji są zbliżone do łagodnych objawów innych zaburzeń depresyjnych i mogą być bardzo uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu.
Tagi: otyłość, nadwaga, skutki nadwagi, dieta odchudzająca
Uznawana jest za jedną z chorób cywilizacyjnych, typowych dla społeczeństw żyjących w XXI w. Na otyłość cierpi obecnie ponad 20 proc. ludzi na całym świecie, a ten odsetek cały czas wzrasta. Tylko w przeciągu ostatnich 20 lat częstotliwość występowania otyłości wzrosła o 50 proc. Zjawisko znacznie częściej dotyczy krajów lub regionów wysoko rozwiniętych (Ameryka Północna, Europa), w których dostęp do żywności (również tej wysoko przetworzonej) jest znacznie łatwiejszy, a komfort życia wysoki. W Polsce problem z otyłością ma obecnie około 70 proc. społeczeństwa.
Tagi: labioplastyka, ginekologia plastyczna, zdrowie seksualne, ginekologia korekcyjna
Labioplastyka – coraz popularniejszy trend w ginekologii estetycznej. Termin „labioplastyka” odnosi się do zabiegu ginekologicznej chirurgii plastycznej, która zmniejsza długość lub nierówność warg sromowych. Labioplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologii estetycznej na świecie.
Tagi: malaria, choroby tropikalne, seniorzy w podróży, podróże międzynarodowe
Podróże zagraniczne do krajów tropikalnych stają się coraz popularniejsze wśród seniorów (osoby w wieku powyżej 65 lat). W kontekście oferowanych usług turystycznych ważne jest odpowiednie przygotowanie starszych osób do podróży międzynarodowej.
Tagi: akromegalia, przysadka mózgowa, hormon wzrostu
Akromegalia jest przewlekłą chorobą, która charakteryzuje się wzmożonym produkowaniem hormonu wzrostu przez przysadkę mózgową. Tym samym terminem określa się guza przysadki, który to sam jest w stanie wydzielać hormon wzrostu. O ile u dzieci hormon wzrostu jest niezwykle potrzebny przy ich rozwoju, o tyle u dorosłych, jego nadmiar, powoduje przerost kości i zaburzenie pracy wielu układów.
Tagi: gen MAGEC3, rak jajnika, chromosom X
Ojcowski chromosom X odpowiedzialny za wystąpienie raka jajnika u córki? Informacja genetyczna o człowieku jest zapisana w dwuniciowych cząsteczkach DNA. W każdej komórce, wyłączając komórkę jajową oraz plemnik, jest przechowywany pakiet informacji genetycznej w postaci chromosomów odziedziczonych od matki i ojca (22 pary chromosomów homologicznych oraz 2 chromosomy płciowe). Chromosomy płciowe różnią się budową. Płeć męską determinuje chromosom Y, zawierający tzw. gen SRY. Komórka jajowa posiada jedynie chromosom X, więc jeżeli plemnik również ma chromosom X powstanie płeć żeńska. Dla prawidłowego rozwoju zarodka jest konieczny pełen zestaw 23 par chromosomów. Wszelkie nieprawidłowości związane z liczbą lub budową chromosomów skutkują wystąpieniem chorób genetycznych. Amerykańscy naukowcy sugerują, że jeden z często występujących nowotworów złośliwych żeńskich narządów płciowych, tj. rak jajnika może być dziedziczony od ojca. Sprawdzamy!
Autor
Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).
Tagi: albinizm, bielactwo, melanina, gen
Albinizm jest to zjawisko, w wyniku którego skóra, włosy i tęczówka oka nie posiadają pigmentu. Skóra albinosów, a więc osób cierpiących na tę przypadłość, jest bardzo jasna. Podobnie z brwiami, włosami na całym ciele, a także oczami, które zwykle mają kolor czerwony, choć równie często zdarzają się niebieskawe.
Tagi: anoreksja, choroby psychiczne, jadłowstręt, dieta, dietetyk, psychiatra
Według najnowszych szacunków obecnie w Polsce zmaga się z nią około 2 proc. młodzieży oraz 1-2 proc. osób dorosłych. Anoreksja, nazywana zamiennie jadłowstrętem psychicznym, najczęściej dotyka kobiet w przedziale pomiędzy 13 a 25 rokiem życia, znacznie rzadziej występuje u mężczyzn. Jest jednym z najbardziej śmiertelnych schorzeń psychicznych, a leczenie w przypadku anoreksji to wyjątkowo długi i żmudny proces. Przyczyny zapadania na tę chorobę są złożone, a początkowe objawy często bywają ignorowane przez najbliższe otoczenie chorego.