Wiadomości

2018-03-02

Tagi: denga, gorączka krwotoczna

Denga (ang. Dengue fever) jest chorobą przenoszoną poprzez ukąszenie zarażonych komarów występujących w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Występuje najczęściej w południowo-wschodniej Azji i na zachodnich wyspach Pacyfiku oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

2018-03-02

Tagi: szczepienia w Afryce, profilaktyka szczepienna w Afryce

Obecnie coraz więcej osób podróżuje w rejony Afryki, głównie z powodu bogatszej oferty lotów oraz atrakcyjnych ofert turystyczno-wypoczynkowych. Szczepienia wymagane na tak rozległym terenie zależą od tego jaki jest cel podróży Na przykład, jeśli wybierasz się do dżungli w Demokratycznej Republice Konga, będziesz potrzebował szerszego zakresu profilaktyki niż w przypadku wizyt w miastach południowoafrykańskich.

2018-03-02

Tagi: Tajlandia, profilaktyka szczepienna, szczepienia dla podróżujących

Tajlandia to popularny cel podróży turystycznych z tropikalnym klimatem, z uwagi na bogatą kulturę, smaczną kuchnię, życzliwych mieszkańców i niewiarygodnie piękne widoki. Należy pamiętać, że jest to również kraj, w którym możesz zachorować, dlatego warto do podróży odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić?

2018-03-02

Tagi: RSM, rak szyjki macicy, cytologia, dzień kobiet, ministerstwo zdrowia

W dniach 5-9 marca b.r., przy okazji Dnia Kobiet, Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, w ramach którego kobiety będą mogły poddać się bezpłatnym badaniom cytologicznym. „Dzień kobiet z cytologią” będzie odbywał się w ośmiu wybranych placówkach na terenie Warszawy. Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych, bez względu na wiek czy aktualny stan zdrowia pacjentki.

2018-03-02

Tagi: zawody medyczne, ministerstwo zdrowia, szkolenie medyków, konkurs ministerstwo zdrowia

Ministerstwo Zdrowia w najbliższych miesiącach przeznaczy 10 milionów złotych z funduszy europejskich na szkolenia dla pracowników zawodów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. W ramach unijnego dofinansowania kwalifikacje podniosą m. in. ratownicy i dyspozytorzy medyczni, piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, opiekuni medyczni i terapeuci środowiskowi. Przyjmowanie wniosków w ramach konkursu rozpoczyna się 12 marca b.r. Zaplanowany jest tylko jeden etap, w którym wyłonieni zostaną beneficjenci programu.

2018-03-01

Kategorie: Prasa

Tagi: ftalany, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Handlowa, norma, oznakowanie CE, zabawki

Ponad 140 działań kontrolnych, niemal 1,5 mln zbadanych zabawek, w tym prawie 700 000 nie spełniających wymagań oraz ponad 27 000 zutylizowanych zabawek! Takim wynikiem zakończyły się wspólne działania podejmowane w 2017 r. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Administrację Skarbową oraz Inspekcję Handlową.

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-02-28

Tagi: syntetyczna krew, erytrocyty, krwinki czerwone, transfuzja

Są nietoksyczne, biodegradowalne, przenoszą więcej cząsteczek tlenu niż naturalne czerwone krwinki i można je przetaczać każdemu, bez względu na grupę krwi – oto syntetyczne erytrocyty, efekt prac zespołu naukowców ze start-upu NanoSanguis.

Autor

Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.

2018-02-27

Tagi: nerka, przeszczep, dializa, niewydolność nerek, anna mateja, jan nielubowicz, zbigniew religa

Jak to możliwe, że wszyscy znamy i wielbimy Zbigniewa Religę, ale mało kto wie, kim był Jan Nielubowicz? Oto wstęp do opowieści o dziejach polskiej transplantologii. Historia niezwykłych lekarzy, którzy za żelazną kurtyną dokonali prawie niemożliwego.

Autor

Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.

2018-02-26

Tagi: neurologia, mózg, płat czołowy, kora mózgowa, płaty skroniowe, dopamina, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera

Ma trzydzieści jeden lat i doktorat w dziedzinie nauk medycznych. Mózg pasjonował ją od dziecka. Decyzję o tym, żeby zostać neurologiem podjęła jeszcze wtedy, kiedy nie znała znaczenia tego słowa. – Kiedy zaczynałam, pytano mnie, czy naprawdę chcę wybrać specjalizację, w której jesteśmy dobrzy w stawianiu diagnozy, ale bardzo słabi w leczeniu. Na szczęście to już historia. Dziś dysponujemy znacznie większymi możliwościami leczenia niż jeszcze dziesięć lat temu – mówi Kaja Nordengen, autorka książki „Mózg rządzi” w rozmowie z portalem ProfesjonalnyLekarz.pl

Autor

Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.

2018-02-25

Kategorie: Prasa

Tagi: zmiana czasu, zmiana czasu 2018, zmiana czasu skutki

Zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się dużymi krokami. W tym roku zegarki przestawimy dokładnie w nocy z 24 na 25 marca. W kontekście zmiany czasu często mówi się o rozregulowaniu wewnętrznego zegara biologicznego, któremu sprzyja z kolei regularny, unormowany tryb dnia. Co oznacza zmiana czasu dla naszego organizmu? Jak długo trwają niedogodności związane z tą lekką odmianą jet lagu? Co zrobić, aby ułatwić sobie adaptację do nowego rytmu dnia?

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.