Tagi: denga, gorączka krwotoczna
Denga (ang. Dengue fever) jest chorobą przenoszoną poprzez ukąszenie zarażonych komarów występujących w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Występuje najczęściej w południowo-wschodniej Azji i na zachodnich wyspach Pacyfiku oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Tagi: szczepienia w Afryce, profilaktyka szczepienna w Afryce
Obecnie coraz więcej osób podróżuje w rejony Afryki, głównie z powodu bogatszej oferty lotów oraz atrakcyjnych ofert turystyczno-wypoczynkowych. Szczepienia wymagane na tak rozległym terenie zależą od tego jaki jest cel podróży Na przykład, jeśli wybierasz się do dżungli w Demokratycznej Republice Konga, będziesz potrzebował szerszego zakresu profilaktyki niż w przypadku wizyt w miastach południowoafrykańskich.
Tagi: Tajlandia, profilaktyka szczepienna, szczepienia dla podróżujących
Tajlandia to popularny cel podróży turystycznych z tropikalnym klimatem, z uwagi na bogatą kulturę, smaczną kuchnię, życzliwych mieszkańców i niewiarygodnie piękne widoki. Należy pamiętać, że jest to również kraj, w którym możesz zachorować, dlatego warto do podróży odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić?
Tagi: RSM, rak szyjki macicy, cytologia, dzień kobiet, ministerstwo zdrowia
W dniach 5-9 marca b.r., przy okazji Dnia Kobiet, Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, w ramach którego kobiety będą mogły poddać się bezpłatnym badaniom cytologicznym. „Dzień kobiet z cytologią” będzie odbywał się w ośmiu wybranych placówkach na terenie Warszawy. Akcja ma na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na potrzebę wykonywania badań profilaktycznych, bez względu na wiek czy aktualny stan zdrowia pacjentki.
Tagi: zawody medyczne, ministerstwo zdrowia, szkolenie medyków, konkurs ministerstwo zdrowia
Ministerstwo Zdrowia w najbliższych miesiącach przeznaczy 10 milionów złotych z funduszy europejskich na szkolenia dla pracowników zawodów istotnych z punktu widzenia funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. W ramach unijnego dofinansowania kwalifikacje podniosą m. in. ratownicy i dyspozytorzy medyczni, piloci Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, opiekuni medyczni i terapeuci środowiskowi. Przyjmowanie wniosków w ramach konkursu rozpoczyna się 12 marca b.r. Zaplanowany jest tylko jeden etap, w którym wyłonieni zostaną beneficjenci programu.
Kategorie: Prasa
Tagi: ftalany, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Handlowa, norma, oznakowanie CE, zabawki
Ponad 140 działań kontrolnych, niemal 1,5 mln zbadanych zabawek, w tym prawie 700 000 nie spełniających wymagań oraz ponad 27 000 zutylizowanych zabawek! Takim wynikiem zakończyły się wspólne działania podejmowane w 2017 r. przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Krajową Administrację Skarbową oraz Inspekcję Handlową.
Autor
Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).
Tagi: syntetyczna krew, erytrocyty, krwinki czerwone, transfuzja
Są nietoksyczne, biodegradowalne, przenoszą więcej cząsteczek tlenu niż naturalne czerwone krwinki i można je przetaczać każdemu, bez względu na grupę krwi – oto syntetyczne erytrocyty, efekt prac zespołu naukowców ze start-upu NanoSanguis.
Autor
Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.
Tagi: nerka, przeszczep, dializa, niewydolność nerek, anna mateja, jan nielubowicz, zbigniew religa
Jak to możliwe, że wszyscy znamy i wielbimy Zbigniewa Religę, ale mało kto wie, kim był Jan Nielubowicz? Oto wstęp do opowieści o dziejach polskiej transplantologii. Historia niezwykłych lekarzy, którzy za żelazną kurtyną dokonali prawie niemożliwego.
Autor
Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.
Tagi: neurologia, mózg, płat czołowy, kora mózgowa, płaty skroniowe, dopamina, stwardnienie zanikowe boczne, choroba Alzheimera
Ma trzydzieści jeden lat i doktorat w dziedzinie nauk medycznych. Mózg pasjonował ją od dziecka. Decyzję o tym, żeby zostać neurologiem podjęła jeszcze wtedy, kiedy nie znała znaczenia tego słowa. – Kiedy zaczynałam, pytano mnie, czy naprawdę chcę wybrać specjalizację, w której jesteśmy dobrzy w stawianiu diagnozy, ale bardzo słabi w leczeniu. Na szczęście to już historia. Dziś dysponujemy znacznie większymi możliwościami leczenia niż jeszcze dziesięć lat temu – mówi Kaja Nordengen, autorka książki „Mózg rządzi” w rozmowie z portalem ProfesjonalnyLekarz.pl
Autor
Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.
Kategorie: Prasa
Tagi: zmiana czasu, zmiana czasu 2018, zmiana czasu skutki
Zmiana czasu z zimowego na letni zbliża się dużymi krokami. W tym roku zegarki przestawimy dokładnie w nocy z 24 na 25 marca. W kontekście zmiany czasu często mówi się o rozregulowaniu wewnętrznego zegara biologicznego, któremu sprzyja z kolei regularny, unormowany tryb dnia. Co oznacza zmiana czasu dla naszego organizmu? Jak długo trwają niedogodności związane z tą lekką odmianą jet lagu? Co zrobić, aby ułatwić sobie adaptację do nowego rytmu dnia?