Wiadomości

2018-03-02

Tagi: jaskra, choroby oczu, jaskra badania, badania wzroku, okulistyka

Czym właściwie jest i skąd bierze się choroba dotykająca miliony ludzi na całym świecie? Jaskrą nazywana jest grupa chorób, których istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego (neuropatia nerwu) wskutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Główne niebezpieczeństwo kryje się w przebiegu choroby, która nieleczona doprowadzić może do całkowitej utraty wzroku. Ponadto zmian wywołanych przez jaskrę nie da się cofnąć w żadnym stadium choroby – terapia ma za zadanie jedynie zahamować niszczenie nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest, aby choroba zdiagnozowana została w jak najniższym stadium zaawansowania.

2018-03-02

Tagi: nietolerancja pokarmowa, testy na nietolerancję pokarmową, testy genetyczne, alergia

Czym jest, jak ją diagnozować i niwelować związane z nią dolegliwości? Często mylona jest z alergią, jednak w odróżnieniu od niej, objawy nie występują tu od razu. W przypadku alergii układ immunologiczny wytwarza przeciwciała do walki z konkretnym alergenem, natomiast w tym wypadku występuje cały szereg mechanizmów po stronie układu odpornościowego. Nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania, mimo że towarzyszy jej cały szereg dolegliwości. Cierpiące na nią osoby często przez wiele lat nie nie mają świadomości tego, co powoduje w ich organizmie konkretne reakcje. Nietolerancję pokarmową wywołać może praktycznie każdy produkt. W jaki sposób ją rozpoznać i zwalczać związane z nią nieprzyjemne dolegliwości?

2018-03-02

Tagi: hematoonkologia, dzień raka, światowy dzień walki z rakiem

Już 3 lutego w godz. 9:00-14:00 w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w Centrum Profilaktyki Nowotworów, w Warszawie przy ul. Roentgena 5 odbędą się darmowe konsultacje oraz badania z lekarzami wielu specjalizacji. Wydarzenie poprzedza debata systemowo-ekspercka „Zanim choroba uzyska przewagę”, będąca apelem o czujność onkologiczną i okazją do zwrócenia uwagi na rolę lekarzy pierwszego kontaktu w opiece nad pacjentem hematoonkologicznym. Dwudniowe obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem są kontynuacją kampanii „Szybsi od Raka” zainicjowanej w maju 2017 r. przez Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.

2018-03-02

Tagi: witamina A, retinol, regeneracja skóry

Dobra dla skóry, niezbędna dla funkcjonowania całego organizmu. Likwiduje drobne zmarszczki i przebarwienia, przez co doskonale pielęgnuje skórę. Chroni przed jej starzeniem i przetłuszczaniem, jest także zbawienna dla naszych oczu i szkliwa nazębnego. Przyspiesza metabolizm tłuszczów, białek i hormonów steroidowych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju młodych organizmów. A to tylko część jej zasług. Witamina A przyjmowana z odpowiednimi produktami i w odpowiednich dawkach ma wyjątkowo korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Czym grozi jej niedobór i jak odpowiednio dawkować witaminę A?

2018-03-02

Tagi: antybiotykoterapia, antybiotyk, zakażenia bakteryjne, działania niepożądane, leki

Prawidłowo przepisywane i zażywane antybiotyki mogą poprawić stan naszego zdrowia, a nawet uratować życie. Są typem leków, które niszczą lub spowalniają rozwój bakterii w organizmie.

2018-03-02

Tagi: klasy antybiotyków, antybiotyki, leczenie, lista antybiotyków

Antybiotyki zalicza się do ich indywidualnych klas. Klasa antybiotyków to grupa leków, które mają podobne właściwości chemiczne i farmakologiczne. Ich struktury chemiczne mogą wyglądać podobnie, a leki z tej samej klasy mogą zabijać te same lub podobne bakterie.

2018-03-02

Tagi: lista stu, najlepszy lekarz, lekarzy, plebiscyt, ranking

Polscy lekarze należą do wybitnych specjalistów i są coraz bardziej rozpoznawani w światowej branży medycznej. Możemy śmiało powiedzieć, że kardiochirurgia, która swój największy rozwój zyskała dzięki słynnemu profesorowi Relidze należy do międzynarodowej czołówki. 5 lutego ogłoszono wyniki plebiscytu Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Wielkie umysły, wybitni profesorowie, najlepsi lekarze w swoich specjalizacjach. Poznajmy najlepszych!

2018-03-02

Tagi: dopamina, układ nerwowy, nagrody, depresja, choroba Parkinsona, mózg, motywacja

Osoby, u których stężenie dopaminy w mózgu jest zbyt niskie, nie potrafią odczuwać radości, nawet jeśli obiektywnie mają po temu powody. Dopamina to ważny neurotransmiter, powiązany z układem nagrody, motywacji, uczeniem się, czuwaniem i nastrojem.

Autor

Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.

2018-03-02

Tagi: lek przeciwbólowy, OTC, działanie niepożądane, ból fizyczny, ból psychiczny

Niemal 9 na 10 osób dorosłych w Polsce stosuje leki dostępne bez recepty (ang. over-the-counter, OTC), w tym przede wszystkim leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne (68%) oraz leki łagodzące objawy przeziębienia i grypy (68%). Większość z tych osób (88%) deklaruje, że czyta informacje zawarte w ulotce dołączonej do leku, w tym dotyczące możliwych działań niepożądanych. Wyniki badania przeglądowego wskazują, że niektóre leki OTC mogą wykazywać również działanie, o którym nie przeczytamy w ulotce. Które leki? Jakie działanie? Sprawdzamy!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-03-02

Tagi: porozumienie, OZZL, rezydent, minister zdrowia

Po kilkumiesięcznych sporach, negocjacjach i protestach Minister Zdrowia ogłosił porozumienie z rezydentami. Wspólny dialog i rozmowy umożliwiły wypracowanie pakietu rozwiązań a przede wszystkim szybszego nakładu finansowego na służbę zdrowia. To zdecydowanie przełomowy moment dla ochrony zdrowia oraz nowego Ministra – Łukasza Szumowskiego.

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.