Tagi: jaskra, choroby oczu, jaskra badania, badania wzroku, okulistyka
Czym właściwie jest i skąd bierze się choroba dotykająca miliony ludzi na całym świecie? Jaskrą nazywana jest grupa chorób, których istotą jest postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego (neuropatia nerwu) wskutek zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego. Główne niebezpieczeństwo kryje się w przebiegu choroby, która nieleczona doprowadzić może do całkowitej utraty wzroku. Ponadto zmian wywołanych przez jaskrę nie da się cofnąć w żadnym stadium choroby – terapia ma za zadanie jedynie zahamować niszczenie nerwu wzrokowego. Dlatego tak ważne jest, aby choroba zdiagnozowana została w jak najniższym stadium zaawansowania.
Tagi: nietolerancja pokarmowa, testy na nietolerancję pokarmową, testy genetyczne, alergia
Czym jest, jak ją diagnozować i niwelować związane z nią dolegliwości? Często mylona jest z alergią, jednak w odróżnieniu od niej, objawy nie występują tu od razu. W przypadku alergii układ immunologiczny wytwarza przeciwciała do walki z konkretnym alergenem, natomiast w tym wypadku występuje cały szereg mechanizmów po stronie układu odpornościowego. Nietolerancja pokarmowa jest trudna do zdiagnozowania, mimo że towarzyszy jej cały szereg dolegliwości. Cierpiące na nią osoby często przez wiele lat nie nie mają świadomości tego, co powoduje w ich organizmie konkretne reakcje. Nietolerancję pokarmową wywołać może praktycznie każdy produkt. W jaki sposób ją rozpoznać i zwalczać związane z nią nieprzyjemne dolegliwości?
Tagi: hematoonkologia, dzień raka, światowy dzień walki z rakiem
Już 3 lutego w godz. 9:00-14:00 w ramach obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w Centrum Profilaktyki Nowotworów, w Warszawie przy ul. Roentgena 5 odbędą się darmowe konsultacje oraz badania z lekarzami wielu specjalizacji. Wydarzenie poprzedza debata systemowo-ekspercka „Zanim choroba uzyska przewagę”, będąca apelem o czujność onkologiczną i okazją do zwrócenia uwagi na rolę lekarzy pierwszego kontaktu w opiece nad pacjentem hematoonkologicznym. Dwudniowe obchody Światowego Dnia Walki z Rakiem są kontynuacją kampanii „Szybsi od Raka” zainicjowanej w maju 2017 r. przez Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie.
Tagi: witamina A, retinol, regeneracja skóry
Dobra dla skóry, niezbędna dla funkcjonowania całego organizmu. Likwiduje drobne zmarszczki i przebarwienia, przez co doskonale pielęgnuje skórę. Chroni przed jej starzeniem i przetłuszczaniem, jest także zbawienna dla naszych oczu i szkliwa nazębnego. Przyspiesza metabolizm tłuszczów, białek i hormonów steroidowych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju młodych organizmów. A to tylko część jej zasług. Witamina A przyjmowana z odpowiednimi produktami i w odpowiednich dawkach ma wyjątkowo korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Czym grozi jej niedobór i jak odpowiednio dawkować witaminę A?
Tagi: antybiotykoterapia, antybiotyk, zakażenia bakteryjne, działania niepożądane, leki
Prawidłowo przepisywane i zażywane antybiotyki mogą poprawić stan naszego zdrowia, a nawet uratować życie. Są typem leków, które niszczą lub spowalniają rozwój bakterii w organizmie.
Tagi: klasy antybiotyków, antybiotyki, leczenie, lista antybiotyków
Antybiotyki zalicza się do ich indywidualnych klas. Klasa antybiotyków to grupa leków, które mają podobne właściwości chemiczne i farmakologiczne. Ich struktury chemiczne mogą wyglądać podobnie, a leki z tej samej klasy mogą zabijać te same lub podobne bakterie.
Tagi: lista stu, najlepszy lekarz, lekarzy, plebiscyt, ranking
Polscy lekarze należą do wybitnych specjalistów i są coraz bardziej rozpoznawani w światowej branży medycznej. Możemy śmiało powiedzieć, że kardiochirurgia, która swój największy rozwój zyskała dzięki słynnemu profesorowi Relidze należy do międzynarodowej czołówki. 5 lutego ogłoszono wyniki plebiscytu Listy Stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i systemie ochrony zdrowia. Wielkie umysły, wybitni profesorowie, najlepsi lekarze w swoich specjalizacjach. Poznajmy najlepszych!
Tagi: dopamina, układ nerwowy, nagrody, depresja, choroba Parkinsona, mózg, motywacja
Osoby, u których stężenie dopaminy w mózgu jest zbyt niskie, nie potrafią odczuwać radości, nawet jeśli obiektywnie mają po temu powody. Dopamina to ważny neurotransmiter, powiązany z układem nagrody, motywacji, uczeniem się, czuwaniem i nastrojem.
Autor
Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.
Tagi: lek przeciwbólowy, OTC, działanie niepożądane, ból fizyczny, ból psychiczny
Niemal 9 na 10 osób dorosłych w Polsce stosuje leki dostępne bez recepty (ang. over-the-counter, OTC), w tym przede wszystkim leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne (68%) oraz leki łagodzące objawy przeziębienia i grypy (68%). Większość z tych osób (88%) deklaruje, że czyta informacje zawarte w ulotce dołączonej do leku, w tym dotyczące możliwych działań niepożądanych. Wyniki badania przeglądowego wskazują, że niektóre leki OTC mogą wykazywać również działanie, o którym nie przeczytamy w ulotce. Które leki? Jakie działanie? Sprawdzamy!
Autor
Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).
Tagi: porozumienie, OZZL, rezydent, minister zdrowia
Po kilkumiesięcznych sporach, negocjacjach i protestach Minister Zdrowia ogłosił porozumienie z rezydentami. Wspólny dialog i rozmowy umożliwiły wypracowanie pakietu rozwiązań a przede wszystkim szybszego nakładu finansowego na służbę zdrowia. To zdecydowanie przełomowy moment dla ochrony zdrowia oraz nowego Ministra – Łukasza Szumowskiego.