Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością

2018-03-02

Tagi: grypa, epidemia grypy, co na grypę, szczepienia przeciw grypie

"Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością […]. Należy szczepić się co roku”. Rozmowa z lekarzem rodzinnym, dr. Lucyną Staniszewską. W Polsce w szczycie zachorowalności na grypę każdego roku choruje kilka milionów osób. Rekord padł w ubiegłym roku – w sezonie zimowym na grypę zachorowało blisko 4 mln Polaków. Na szczepienia przeciwko grypie zdecydowało się z kolei zaledwie 3,4 proc. z nas. Prognozuje się, że w tym sezonie zachorowań może być jeszcze więcej niż rok temu. W jaki sposób zapobiegać niechcianej infekcji i przed czym właściwie chronią nas szczepienia? O profilaktyce grypy w sezonie dużej zachorowalności rozmawiamy z lekarzem rodzinnym, dr Lucyną Staniszewską.

Adrianna Kuśmierek: Epidemia grypy uderzyła w Mazowsze. 52 tys. zachorowań w I połowie stycznia – słyszymy w licznych przekazach medialnych. Czy w takim wypadku faktycznie możemy mówić o epidemii grypy? Kiedy właściwie ona występuje?

Dr Lucyna Staniszewska: Mimo tak dużej liczby zachorowań, o epidemii w rozumieniu odpowiednich przepisów nie można jeszcze mówić. Przynajmniej na razie… I oby tak pozostało. Epidemia to wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń czy chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących. Z taką sytuacją obecnie nie mamy do czynienia.

AK: Zdaje się, że przywykliśmy już do nazywania grypą całego szeregu dolegliwości. Czym jest ona natomiast z fachowego punktu widzenia?

LS: Ważne jest, aby odróżnić grypę od licznych, niegroźnych, choć uciążliwych infekcji górnych dróg oddechowych tzw. przeziębień. Grypa, infekcja wywołana wirusem grypy, ma od początku gwałtowny i ciężki przebieg. Wysoka gorączka, zwykle powyżej 38 stopni Celsjusza, czasem nawet 40 stopni, pojawia się nagle, już pierwszego dnia choroby i trwa przez kilka dni. Towarzyszą jej dreszcze, silne bóle głowy, mięśni i stawów, znaczne osłabienie organizmu, uczucie wyczerpania, poczucie ciężkiej choroby. Mniej stałym, ale stosunkowo częstym objawem, jest też suchy, napadowy kaszel. Katar i ból gardła nie są charakterystyczne dla grypy. Dolegliwości mogą trwać nawet do 3 tygodni. Czasem pojawić się mogą powikłania – pogrypowe zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego. Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Chorobę powodują bardzo liczne wirusy (najczęściej tzw. rynowirusy). Choroba rozwija się nieco wolniej i objawy nie osiągają takiego nasilenia jak w grypie. Typowe są bóle gardła, katar, kaszel, pobolewania głowy, rzadko pojawia się gorączka – temperatura zwykle podnosi się najwyżej kilka kresek i nie przekracza 38 stopnia Celsjusza.

AK: Kiedy przypada faktyczny szczyt zachorowań na grypę? Czym jest to spowodowane?

LS: Szczyt zachorowań na infekcje grypowe trwa zwykle od stycznia do marca. W okresie tych trzech miesięcy aktywność wirusa jest największa, a jednocześnie nasza kondycja jest wtedy osłabiona.

AK: Jakie są sposoby na uchronienie się przed grypą podczas szczytu zachorowalności?

LS: Zarówno Państwowa Inspekcja Sanitarna, jak i lekarze za najskuteczniejszą metodę uznają szczepienia ochronne, choć one też nie dają 100 proc. pewności, że nie zachorujemy. Jednak nawet, kiedy dojdzie do zarażenia, u zaszczepionych osób przebieg choroby jest łagodniejszy. Do tego szczepienia chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które są najbardziej niebezpieczne. Należą do nich m.in. zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie płuc i oskrzeli, a także astma. Szczepienie najlepiej przeprowadzić przed sezonem zachorowań – szczepionki są dostępne już od września, ale ponieważ odporność uzyskuje się po 7-14 dniach od podania, można się szczepić także później.

AK: Wirus grypy nieustannie mutuje. Jak często należy więc szczepić się przeciw grypie?

LS: Wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością, w związku z czym każdego roku pojawiają się szczepionki przeciwko grypie o zaktualizowanym składzie. Dlatego należy się szczepić co roku, szczepionką przeznaczoną na dany sezon, np. 2017/2018. Ogólnoświatowe zalecenia dotyczące szczepienia przeciwko grypie mówią, zgodnie z wytycznymi organizacji ACIP oraz WHO, że zaszczepić powinien się każdy. W Polsce nie ma obowiązkowych (finansowanych z budżetu Ministerstwa Zdrowia) szczepień przeciw grypie. Są to szczepienia zalecane.

AK: Co jest najlepszym ratunkiem dla organizmu w przypadku zachorowania na grypę? Czego z pewnością należy unikać? Czy każdy przypadek wymaga wizyty u lekarza?

LS: Z pewnością należy unikać kontaktu z osobami już chorymi. Powinny one pozostać w domu aż do całkowitego wyzdrowienia. Przychodząc do pracy czy szkoły, nie tylko ryzykują pogorszenie przebiegu swojej choroby i pojawienie się groźnych powikłań, ale też zarażają innych. Postępowanie zapobiegawcze polega również na unikaniu, w miarę możliwości, zatłoczonych miejsc i częstym myciu rąk – zwłaszcza po powrocie do domu czy dotykaniu jakichkolwiek klamek, sklepowych koszyków i wózków czy uchwytów w środkach komunikacji miejskiej. Wirusy mogą nawet przez kilka godzin przetrwać w środowisku, np. na przedmiotach codziennego użytku. Skuteczne jest odkażanie ich środkami na bazie spirytusu. Jeżeli już zachorujemy – należy leżeć w łóżku, dużo pić, przyjmować środki obniżające gorączkę i działające przeciwzapalnie – np. Paracetamol czy Ibuprofen. Można zastosować syrop łagodzący kaszel. W ciężkich przypadkach lekarz może zalecić specjalne, przeciwwirusowe leki na receptę. Antybiotyki nie mają zastosowania – działają na bakterie, a grypa jest przecież wywołana wirusem. Mogą być potrzebne, jeżeli lekarz rozpozna powikłanie jakim jest nadkażenie bakteryjne grypy. Objawy grypy powinny zacząć ustępować po 5 dniach – spada wówczas gorączka i ustępuje ból głowy. Nie należy jednak natychmiast wstawać z łóżka i wracać do codziennych zajęć. Niedoleczona grypa daje powikłania, dlatego warto zostać w domu przynajmniej przez tydzień, a nawet dłużej.

Do lekarza należy zgłosić się jeżeli:

wystąpią duszności lub napady świszczącego oddechu,

gorączka > 38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny utrzymują się dłużej niż kilka dni,

pojawi się silny i nieustępujący ból głowy, zatok (okolice nosa, czoło, szczęk) lub ucha.

AK: Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania dla osób, które chciałyby zaszczepić się na grypę?

LS: Przeciwwskazania do szczepień to występujące bardzo rzadko:

anafilaktyczna nadwrażliwość na białko jaja kurzego lub antybiotyki używane w procesie produkcji lub inne składniki szczepionki,

ostre choroby gorączkowe,

ostre choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, bez względu na to, czy towarzyszy im gorączka, czy też nie,

niektóre, bardzo rzadkie schorzenia neurologiczne.

Aby zaszczepić się przeciwko grypie, należy udać się do najbliższej przychodni. Można także samemu kupić szczepionkę w aptece (uwaga na warunki przechowywania szczepionki) i udać się z nią do lekarza – szczepienie wykonuje tylko wykwalifikowany personel medyczny. W obu przypadkach koszt szczepienia to około 30-40 złotych. Dzieciom od 6. miesiąca do 8. roku życia (o ile nie były nigdy wcześniej szczepione przeciw grypie) podaje się dwie dawki w odstępie 4-6 tygodni. Dorośli i dzieci szczepione w poprzednim sezonie otrzymują jedną dawkę szczepionki. Iniekcję wykonuje się w mięsień naramienny. Zdarza się, że przez 3-5 dni po szczepieniu ramię jest nieco bardziej tkliwe na dotyk, rzadko pojawia się nieznaczny obrzęk w okolicy ukłucia.'

Czytaj także

2018-03-02

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-03-02

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-03-02

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.