Szczepienia ochronne pozostaną obowiązkowe!

2018-11-10

Tagi: szczepienia ochronne, niepożądane odczyny poszczepienne, ustawa, projekt obywatelski, STOP NOP, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

W ostatnich tygodniach słowo ‘szczepienie’ było odmienianie przez wszystkie przypadki. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego obywatelskiego projektu ustawy zgłoszonego przez Stowarzyszenie "STOP NOP” zakładającego m.in. zniesienie obowiązku szczepień ochronnych, jak i również z powodu wystąpienia ognisk odry w kilku województwach w Polsce. W tym tygodniu ww. projekt ustawy ponownie trafił do głosowania w Sejmie. Tym razem przemówił zdrowy rozsądek! Posłowie byli zgodni! Szczepienia ochronne powinny pozostać obowiązkowe! Zapraszamy do lektury!

Przypomnijmy kilka faktów. Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce, zgłoszony przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP”, wpłynął do Sejmu w dniu 11 lipca 2018 r. Pod projektem ustawy zebrano ponad 121 tys. podpisów. W dniu 4 października w trakcie 69. posiedzenia Sejmu odbyło się I czytanie projektu ustawy. Głosami 252 posłów projekt ustawy skierowano do dalszych prac w Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. W dniu 8 listopada wpłynęło sprawozdanie Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, które opowiedziały się za odrzuceniem projektu ustawy. W dniu 9 listopada odbyło się kolejne głosowanie nad projektem ustawy. Projekt odrzucono! Za odrzuceniem projektu ustawy opowiedziało się 354 posłów, 10 było przeciw oraz 16 wstrzymało się od głosu (w glosowaniu wzięło udział 380 posłów).

W trakcie wspólnego posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny głos zabrali m.in. reprezentanci rządu, przedstawiciele ugrupowań opozycyjnych, przedstawiciele samorządu lekarskiego oraz eksperci. Posłanka Alicja Chybicka (PO) oraz poseł Tomasz Latos (PiS) wnioskowali o natychmiastowe odrzucenie projektu ustawy. Za odrzuceniem projektu ustawy opowiedziało się 55 posłów uznając zasadność podtrzymania obowiązku szczepień ochronnych w Polsce. Za dalszym rozpatrywaniem projektu głosowało 2 posłów. Podczas posiedzenia Komisji podkreślano, że projekt ustawy zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu Polaków. Reprezentanci strony rządzącej zaznaczali, że projekt ustawy skierowano do dalszych prac jedynie ze względu na złożoną obietnicę dotyczącą nie odrzucania obywatelskich projektów ustaw w I czytaniu. W dniu 9 listopada losy projektu zostały przesądzone. Przeważająca większość posłów opowiedziała się za utrzymaniem obowiązkowych szczepień ochronnych w Polsce.

„W Polsce nie możemy pozwolić sobie na dowolność szczepień z różnych względów. Powiem także, że część krajów, które zdecydowały się na taką dowolność, dzisiaj można obserwować tendencję odwrotną i wręcz dyscyplinowanie własnych obywateli” – powiedział Tomasz Latos (PIS) – „Argumentów za utrzymaniem obowiązkowych szczepień ochronnych jest aż nadto”.

„Szczepienia są dobrodziejstwem. W ogóle dyskutowanie nad tym to jest cofanie się do średniowiecza” – stwierdziła Alicja Chybicka (PO).„Szczepienia to najskuteczniejsza, najtańsza i najbezpieczniejsza metoda przeciwdziałania chorobom zakaźnym”
– podsumował Marek Ruciński (Nowoczesna).

„To dobry, ważny dzień dla polskiego parlamentaryzmu. To dobry dzień dla tych, którzy są prawdziwymi profitentami tego co się dzisiaj zdarzyło. Beneficjentem przede wszystkim będą te dzieci, które mają przeciwskazania do szczepień” – powiedział Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny – „Nasze szczepionki są bezpieczne. Są dobrze sprawdzone. Są wdrażane w racjonalny sposób. Są to takie same szczepionki jak na całym świecie”.

Wnioskodawczyni projektu ustawy Justyna Anna Socha stwierdziła, że głosowanie posłów było „karykaturą demokracji”. Zarzuciła posłom brak zrozumienia celu procedowanego projektu ustawy oraz blokowanie debaty nad systemem szczepień ochronnych w Polsce wskazując na pośpiech w ustaleniu terminu posiedzenia Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, co uniemożliwiło zaproszenie zagranicznych ekspertów. Justyna Socha zapowiedziała kolejny obywatelski projekt o nazwie „Wolność i zdrowie”, którego celem jest obrona lekarzy poddawanych naciskom ze strony korporacji lekarskich oraz ochrona wszystkich pacjentów.

Przypominamy, że szczepienia ochronne są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania chorobom zakaźnym. Dzięki szczepieniom ochronnym udało się wyeliminować lub znacząco ograniczyć zachorowalność i umieralność z powodu wielu chorób zakaźnych. Szczepionki są również najbezpieczniejszą metodą walki z chorobami zakaźnymi. Szczepionki stanowią najdokładniej kontrolowane produkty lecznicze obecne na rynku. Niepożądane odczyny poszczepiennie (NOP-y) mogą się pojawić, jednak w przeważającej większości są to tzw. NOP-y lekkie. Niestety coraz częściej pojawiają się głosy kwestionujące skuteczność i bezpieczeństwo stosowania szczepień ochronnych, co przekłada się na rosnącą liczbę osób uchylających się od szczepień ochronnych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) wynika, że jedynie w I półroczu 2018 r. (34 273) odnotowano więcej odmów niż w ubiegłym roku (30 090). W związku z tym specjaliści podejmują szereg inicjatyw promujących szczepienia ochronne, w tym m.in. prowadzenie działań edukacyjnych czy publiczne szczepienie przedstawicieli zawodów medycznych przeciw grupie. Obywatele również angażują się w działania na rzecz promocji szczepień ochronnych. Przykładem jest obywatelski projekt o nazwie „Szczepimy bo myślimy” uzależniający przyjęcie do publicznego przedszkola lub żłobka od stanu zaszczepienia dziecka.

Czy pojawiły się pytania lub wątpliwości dotyczące szczepień ochronnych? Zapraszamy do odwiedzenia portalu „Szczepienia info” prowadzonego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny we współpracy z Polskim Towarzystwem Wakcynologii. Na poniższej stronie znajdziecie rzetelne i wiarygodne informacje na temat szczepień ochronnych. http://szczepienia.pzh.gov.pl/Źródła:• https://www.mp.pl/szczepienia/aktualnosci/198478,sejm-murem-za-obowiazkiem-szczepien-ochronnych

• http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#A78A649400B8BE2BC125833D00611351

• http://szczepienia.pzh.gov.pl/

O Autorze

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Czytaj także

2018-11-10

Kategorie:

Tagi: nadwaga, otyłość, kampania informacyjna, „Nie serwuj sobie choroby!”, Ministerstwo Zdrowia

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz…”. Jest to jeden ze znanych cytatów (nadal aktualnych!) autorstwa Jana Kochanowskiego, który prawdopodobnie w najlepszy sposób odzwierciedla nasze podejście do zdrowia. Wyniki badania CBOS sugerują, że zdrowie jest jedną z najwyżej cenionych wartości w życiu przez Polaków. Zdrowie stanowi sens życia dla niemal 40% z nas. Teoria często jednak ma niewiele wspólnego z praktyką… Codziennie zdarza się nam podejmować decyzje, które w negatywny sposób oddziałują na nasze zdrowie, a nawet zagrażają naszemu życiu! Ruszyła kampania informacyjna „Nie serwuj sobie choroby” prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-11-10

Kategorie:

Tagi: hospitalizacja, szpital, świadczenie zdrowotne, zdrowie, ryzyko, zgon, okres świąteczny

Święta zbliżają się wielkimi krokami. W tym czasie nikt nie powinien być sam! Niestety w okresie świątecznym szpitale coraz częściej zamieniają się w „przechowalnię” dla starszych osób, które nie wymagają pomocy medycznej, lecz są porzucane przez swoich bliskich. Szpitale rozpoczęły kampanię społeczną „Wspólne święta” przebiegającą pod hasłem „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”. Święta powinno spędzać się w domu! Niestety nawet w czasie świąt może się zdarzyć, że przyjęcie do szpitala będzie koniecznością. Wyniki nowego badania sugerują, że wypisanie ze szpitala w okresie świątecznym może być ryzykowne. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-11-10

Kategorie:

Tagi: smog, zanieczyszczenie powietrza, jakość powietrza, ciąża, poronienie

Polska jeszcze niedawno była nazywana „zieloną wyspą”. Obecnie nasz kraj stał się czerwonym punktem na mapie Europy. Dlaczego? Wszystko za sprawą złej jakości powietrza. Szacuje się, że w Polsce ponad 40 000 osób rocznie umiera z powodu smogu. W ostatnim czasie obserwuje się rosnącą liczbę osób, które pozywają Skarb Państwa za smog domagając się zadośćuczynienia za naruszenie dobra osobistego jakim jest zdrowie! Wśród osób pozywających państwo znalazło się również wielu znanych i cenionych aktorów. Smog szkodzi wszystkim niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu! Niektóre grupy osób są szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, w tym m.in. dzieci oraz osoby starsze. Wśród nich znajdują się również nienarodzone dzieci... Wyniki nowego badania sugerują, że zanieczyszczone powietrze jest związane z podwyższonym ryzykiem poronienia. Zapraszamy do lektury!

Publikacje ekspertów

„Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz…”. Jest to jeden ze znanych cytatów (nadal aktualnych!) autorstwa Jana Kochanowskiego, który prawdopodobnie w najlepszy sposób odzwierciedla nasze podejście do zdrowia. Wyniki badania CBOS sugerują, że zdrowie jest jedną z najwyżej cenionych wartości w życiu przez Polaków. Zdrowie stanowi sens życia dla niemal 40% z nas. Teoria często jednak ma niewiele wspólnego z praktyką… Codziennie zdarza się nam podejmować decyzje, które w negatywny sposób oddziałują na nasze zdrowie, a nawet zagrażają naszemu życiu! Ruszyła kampania informacyjna „Nie serwuj sobie choroby” prowadzona przez Ministerstwo Zdrowia. Zapraszamy do lektury!
Święta zbliżają się wielkimi krokami. W tym czasie nikt nie powinien być sam! Niestety w okresie świątecznym szpitale coraz częściej zamieniają się w „przechowalnię” dla starszych osób, które nie wymagają pomocy medycznej, lecz są porzucane przez swoich bliskich. Szpitale rozpoczęły kampanię społeczną „Wspólne święta” przebiegającą pod hasłem „Nie zostawiaj bliskich na święta w szpitalu”. Święta powinno spędzać się w domu! Niestety nawet w czasie świąt może się zdarzyć, że przyjęcie do szpitala będzie koniecznością. Wyniki nowego badania sugerują, że wypisanie ze szpitala w okresie świątecznym może być ryzykowne. Dlaczego? Zapraszamy do lektury!
Polska jeszcze niedawno była nazywana „zieloną wyspą”. Obecnie nasz kraj stał się czerwonym punktem na mapie Europy. Dlaczego? Wszystko za sprawą złej jakości powietrza. Szacuje się, że w Polsce ponad 40 000 osób rocznie umiera z powodu smogu. W ostatnim czasie obserwuje się rosnącą liczbę osób, które pozywają Skarb Państwa za smog domagając się zadośćuczynienia za naruszenie dobra osobistego jakim jest zdrowie! Wśród osób pozywających państwo znalazło się również wielu znanych i cenionych aktorów. Smog szkodzi wszystkim niezależnie od płci, wieku czy wykonywanego zawodu! Niektóre grupy osób są szczególnie narażone na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczonego powietrza, w tym m.in. dzieci oraz osoby starsze. Wśród nich znajdują się również nienarodzone dzieci... Wyniki nowego badania sugerują, że zanieczyszczone powietrze jest związane z podwyższonym ryzykiem poronienia. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.
Jajko sadzone, jajko na twardo, jajecznica, omlet, ciasta, kremy, lody, likiery, kotlety… Jaja królują na polskich stołach (nie tylko w okresie wielkanocnym!) pod przeróżnymi postaciami jako danie indywidualne lub dodatek do innych dań. Jedna z podstawowych zasad zdrowego żywienia brzmi: „Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych oraz jaja”. Okazuje się jednak, że pomiędzy dietetykami nie ma jednomyślności co do ilości oraz częstości spożycia jaj. Wydaje się, że australijscy naukowcy w końcu rozwiali dotychczasowe wątpliwości powstałe wokół jaj. Dlaczego? Zapraszamy do zapoznania się z wynikami nowego badania!

Najnowsze opinie o lekarzach

Agnieszka Mencel

Specjalista medycyny rodzinnej


5/5
Pani Doktor Anioł! Jako jedyna zdecydowała o wyslaniu do szpitala mojego ciezko chorego taty, podczas gdy inni "specjalisci" rozkladali ręce i zatopieni w licznych procedurach zapomnieli o człowieku. Dziekuję za o...kazanie człowieczeństwa w tak trudnych dla nas chwilach!więcejmniej
Katarzyna Lenart

Adrian Kotas

Neurochirurg


5/5
Nawet gdybym znała wszystkie języki świata, to słów zapewne by brakło na wyrażenie wdzięczności doktorowi Adrianowi Kotasowi za pomoc i przywrócenie mojego kręgosłupa do pionu. Jest niezwykłym lekarzem, p...rofesjonalistą, ciepłym i życzliwym człowiekiem. Panie Doktorze, wielkie dzięki za wszystko. Jest Pan ANIOŁEM. Jolanta Zubko-Buk więcejmniej
Jolanta Zubko-Buk

Aneta Stefaniak

Ginekolog, Położnik


5/5
Najlepszy lekarz na Świecie !! Profesjonalna , ciepla , poprostu kochana . Mam 50 lat i mialam do czynienia z wieloma lekarzami , ale takiego lekarza ktory tak zajmuje die pacjentem , w życiu nie mialam . Bardzo poleca...m . Niesamowily człowiek . więcejmniej
Janina Horbacz

Opinie o placówkach5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa5/5

DeClinic

Bliskie ludziom miejsce. Młodzi lekarze różnorodnych specjalizacji. Leczę tu zęby i jestem zadowolony.
Kamil
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.