Sezon na kleszcze uznajemy za rozpoczęty!

2019-03-19

Tagi: kleszcze, choroby odkleszczowe, profilaktyka

Już za kilka dni powitamy kalendarzową wiosnę. Z pewnością wielu z nas czekało na oficjalne pożegnanie zimy. Wraz z wiosną przychodzą nie tylko ciepłe dni, ale i również zagrożenia. Jednym z największych zagrożeń są kleszcze, czyli drobne pajęczaki będące wektorami wielu poważnych chorób zakaźnych, w tym m.in. boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Choć jesteśmy przypadkowym żywicielem kleszczy, często padamy ich ofiarą. Kleszcze są jednak zagrożeniem, przed którym możemy się skutecznie zabezpieczyć! W jaki sposób uchronić się przed ugryzieniem kleszcza? W jaki sposób powinniśmy postępować po ugryzieniu kleszcza? Zapraszamy do lektury!

Kleszcze są drobnymi stawonogami z gromady pajęczaków osiągającymi rozmiary od jednego do kilku milimetrów. Interesujące, że po nassaniu mogą nawet kilkusetkrotnie zwiększyć swoje rozmiary! Według szacunków na całym świecie występuje ponad 900 gatunków kleszczy, które dzielimy na kleszcze twarde (Ixodida) oraz kleszcze miękkie (Argasidae). Ich cykl rozwojowy dzielimy na trzy fazy, tj. postać larwalną, nimfę oraz postać dorosłą. Kleszcze bytują na obszarach leśnych, terenach trawiastych oraz łąkach. Kleszcze można również spotkać w parkach miejskich, ogródkach działkowych oraz osiedlach mieszkaniowych otoczonych terenami zielonymi. Żywią się krwią zwierząt, w tym ptaków, gadów oraz ssaków. Kleszcze czyhają na żywiciela wyczuwając jego zapach, ciepło i ruch powietrza. Szukają żywicieli przede wszystkim w godzinach porannych i wieczornych. Kleszcze przyczepiają się do ciała ofiary za pomocą haczykowatych narządów chwytnych, a następnie poszukują cienkiego i dobrze ukrwionego miejsca na skórze. Wkłuwają się w skórę ofiary wydzielając ze śliną substancje zmniejszające krzepliwość krwi, substancje znieczulające oraz substancje cementopodobne, przez co nie czujemy ich ugryzienia. Kleszcze żerują od kilku do kilkunastu dni, następnie odpadają od ciała żywiciela. Kleszcze bez pożywienia mogą przeżyć nawet do dwóch lat! Człowiek jest przypadkowym żywicielem kleszczy. Aktywność kleszczy jest uzależniona od temperatury otoczenia (powyżej 5-7°C w ciągu doby) oraz poziomu wilgotności. Ich aktywność obserwuje się od początku wiosny do późnej jesieni, przy czym szczyt przypada na maj/czerwiec oraz wrzesień/październik. Kleszcze mogą być wektorami wielu patogenów, w tym wirusów, bakterii, pierwotniaków, pasożytów i grzybów. Jeden kleszcz może przenosić nawet kilka drobnoustrojów chorobotwórczych! Czynnik zakaźny jest przenoszony podczas wkłucia wraz ze śliną lub wymiocinami kleszcza. Choroby odkleszczowe to m.in. borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM), tularemia, ludzka anaplazmoza granulocytarna, bartonelloza, babeszjoza, gorączka kleszczowa Kolorado, gorączka plamista Gór Skalistych, afrykańska gorączka odkleszczowa, gorączka śródziemnomorska oraz krymsko-kongijska gorączka krwotoczna.

W Polsce żyje 20 gatunków kleszczy, z których na największą uwagę zasługują Ixodes ricinus (kleszcz pospolity), Argas reflexus (obrzeżek gołębi) oraz Dermacentor reticulatus (kleszcz łąkowy). Choroby odkleszczowe stanowią realne zagrożenie w naszym kraju.

Dlaczego?Obecność kleszczy notuje się na terenie całego kraju, przy czym najwięcej zachorowań rejestruje się w północno-wschodniej Polsce, w tym przede wszystkim w województwach warmińsko-mazurskim oraz podlaskim. W Polsce zgłasza się zachorowania na 7 chorób odkleszczowych (anaplazmoza, babeszjoza, bartonelloza, borelioza z Lyme, gorączka Q, kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia oraz riketsjozy), w tym głównie na boreliozę (kilkadziesiąt przypadków rocznie!) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (kilkaset przypadków rocznie!).

Istnieje szereg skutecznych sposobów zapobiegania ugryzieniom przez kleszcza. Przede wszystkim powinniśmy starać się unikać ekspozycji na kleszcze, tj. dłuższego przebywania w miejscach, w których notuje się zwiększone występowanie kleszczy. Jeżeli nie jest to możliwe powinniśmy każdorazowo dokładnie obejrzeć ciało po powrocie z miejsc bytowania kleszczy, w tym w szczególności w okolicach karku, pach, kolan oraz pachwin. Wybierając się w miejsca, w których możemy spotkać kleszcze powinniśmy stosować tzw. środki ochrony osobistej, tj. odpowiedni ubiór (nakrycie głowy, odzież w jasnych kolorach z długimi rękawami i nogawkami) oraz repelentów, tj. środków odstraszających kleszcze, zawierających np. dietylotoluamid i permetrynę, które są aplikowane na powierzchnię skóry lub odzież. Ponadto, nie powinniśmy spożywać niepasteryzowanych produktów mlecznych. Istotną rolę w profilaktyce chorób odkleszczowych spełniają również szczepienia ochronne. W Polsce jest dostępne szczepienie ochronne przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Schemat szczepień obejmuje szczepienie podstawowe (3 dawki przyjmowane w odstępach czasu określonych przez producenta) oraz szczepienie przypominające (co 3-5 lat). Szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu znajduje się w wykazie tzw. szczepień zalecanych w Programie Szczepień Ochronnych, czyli nie jest refundowane ze środków publicznych. Wykonanie szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu rekomenduje się „osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby w szczególności: osobom zatrudnionym przy eksploatacji lasu, stacjonującemu wojsku, funkcjonariuszom straży pożarnej i granicznej, rolnikom, młodzieży odbywającej praktyki oraz turystom i uczestnikom obozów i kolonii”. Poddanie się szczepieniu w okresie zimy lub na początku wiosny zapewni ochronę przed chorobą od początku sezonu aktywności kleszczy. Skuteczność szczepionki ocenia się bardzo wysoko, tj. na ponad 95%. Interesujące, ze w ośrodkach badawczych na świecie trwają badania nad opracowaniem szczepionki zapewniającej ochronę przed ukłuciami kleszcza. Tym samym, szczepionka mogłaby stanowić zabezpieczenie przed wszystkimi chorobami odkleszczowymi. Nie powinniśmy również zapominać o zabezpieczeniu przed ugryzieniem kleszczy swoich zwierząt domowych poprzez dokładną obserwację ciała swoich zwierząt oraz stosowanie środków zapobiegających infestacji kleszczy pod postacią np. kropel, tabletek czy obroży.

W przypadku wkłucia należy bezzwłoczne usunąć kleszcza za pomocą odpowiednich przyrządów, w tym np. pęsety, pompek ssących lub kleszczołapek.

W jaki sposób?Kleszcza powinniśmy uchwycić za główkę przy samej skórze oraz pociągnąć delikatnym i jednocześnie zdecydowanym ruchem pionowo do góry. Kleszczy nie należy pod żadnym pozorem wykręcać, natłuszczać ani przypalać. Podobne zachowania mogą prowokować u kleszczy wymioty, które mogą przyspieszyć transmisję niebezpiecznych patogenów do krwi. Następnie należy dokładnie umyć ręce i zdezynfekować miejsce wkłucia oraz przyrządy zastosowane do jego usunięcia. Stwierdzono, że wczesne rozpoznanie obecności kleszczy na skórze i ich odpowiednie usunięcie istotnie zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę odkleszczową w wyniku skrócenia czasu narażenia na drobnoustroje chorobotwórcze, które mogą znajdować się w płynach ustrojowych kleszcza. Po usunięciu kleszcza należy obserwować miejsce wkłucia oraz ogólny stan zdrowia. W razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych, np. rumienia należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania laboratoryjne, które potwierdzą lub wykluczą obecność choroby odkleszczowej. W razie potrzeby zostanie wdrożone właściwe leczenie. W laboratoriach są dostępne badania kleszczy pod kątem obecności drobnoustrojów chorobotwórczych. Wyniki badania kleszczy nie mają jednak istotnego znaczenia w praktyce klinicznej.

Źródła:• https://gis.gov.pl/zdrowie/kleszcze-jak-sie-przed-nimi-chronic/

• http://szczepienia.pzh.gov.pl/

• https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2018/01/akt.pdfMateriał prasowy: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Czytaj także

2019-03-19

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2019-03-19

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2019-03-19

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.