252 versus 158

2018-10-04

Tagi: szczepienia ochronne, niepożądane odczyny poszczepienne, ustawa, projekt obywatelski, STOP NOP, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 3 października odbyło się burzliwe, pełne skrajnych emocji pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Autorzy inicjatywy ustawodawczej postulowali m.in. o zniesienie obowiązkowości szczepień ochronnych. Pod projektem ustawy zebrano ponad 120 tys. podpisów! W dniu dzisiejszym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zadecydował o dalszych losach projektu ustawy. Jaki był wynik głosowania? Czy zgadzacie się z decyzją posłów? Czy wynik głosowania stanie się pierwszym krokiem do rewolucji w systemie szczepień ochronnych w Polsce? Zapraszamy do lektury i dyskusji!

Projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi znoszący obowiązek szczepień ochronnych w Polsce zostanie skierowany do dalszych prac w Komisji Zdrowia oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny! Tak zadecydowali posłowie w trakcie 69. posiedzenia Sejmu. Za skierowaniem projektu ustawy do dalszych prac opowiedziało się 252 posłów (PiS - 211, PO - 4, Kukiz'15 - 19, Nowoczesna - 0, PSL-UED - 5, posłowie niezrzeszeni - 8, WiS – 5 oraz L-S - 0), 158 posłów zagłosowało za odrzuceniem projektu ustawy po pierwszym czytaniu (PiS - 1, PO - 122, Kukiz'15 - 0, Nowoczesna - 21, PSL-UED - 10, posłowie niezrzeszeni - 1, WiS – 0 oraz L-S - 3) oraz 2 posłów wstrzymało się od głosu (Kukiz'15 - 1, WiS – 1). 48 posłów nie wzięło udziału w głosowaniu (PiS - 24, PO - 10, Kukiz'15 - 9, Nowoczesna - 1, PSL-UED - 3, posłowie niezrzeszeni - 1, WiS – 0 oraz L-S - 0).

Projekt ustawy zgłosił Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP”. Pod projektem zebrano ponad 121 tys. podpisów (121 296 podpisów). Podczas posiedzenia w imieniu Stowarzyszenia głos zabrała Pani Justyna Anna Socha. Pod Sejmem zebrały się również rodziny popierające wprowadzenie postulowanych przez Stowarzyszenie zmian w systemie szczepień ochronnych w Polsce.

„,Mam na celu misję. Misję polegającą na zdrowiu i bezpieczeństwie dzieci (…). Chcę kolejny raz podkreślić. Nasz projekt nie znosi szczepień. Znosi obowiązek szczepień. Wprowadza dobrowolne szczepienia ochronne zostawiając w ustawie szczepienia akcyjne, które państwo może stosować tak jak w 20 cywilizowanych krajach Europy w razie zagrożenia epidemicznego” – podsumowała Pani Justyna Anna Socha.

Pełnomocnik Komitetu przytoczyła wyniki badań, w których wykazano, że wprowadzenie obowiązkowych szczepień ochronnych wpływa na wzrost negatywnego nastawienia do poddawania się szczepieniom.

„Obowiązek szczepień jest szkodliwy. To jest antyreklama szczepień” – dodała Pani Justyna Anna Socha.

Jakie jest stanowisko organizacji zajmujących się szeroko pojętym zdrowiem publicznym na temat projektu ustawy?

Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas podkreśla skuteczność i bezpieczeństwo szczepień ochronnych. Jednocześnie zaznaczył konieczność prowadzenia rzeczowej dyskusji na temat szczepień ochronnych oraz wdrożenia odpowiednich działań edukacyjnych upowszechniających wyłącznie rzetelne informacje o roli szczepień w zapobieganiu chorobom zakaźnym.

„Szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakim dysponuje zdrowie publiczne. Są one najskuteczniejszym sposobem w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi zagrażającymi zdrowiu i życiu. Są skuteczną i powszechnie społecznie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze prewencji indywidualnej, jak również kształtowania odporności całej populacji (prewencji zbiorowej)” – powiedział.

Negatywną opinię na temat postulowanych zmian w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wyraziło m.in. Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych (NRPiP) wskazując, że postulowane zmiany „godzą w interes publiczny polskiego społeczeństwa”. Projekt ustawy negatywnie zaopiniowała również Naczelna Rada Lekarska przestrzegając przed skutkami likwidacji obowiązkowych szczepień ochronnych w postaci wzrostu zachorowalności na choroby zakaźne i ryzyko wystąpienia epidemii. Projekt ustawy oceniono jako „groźny dla bezpieczeństwa zdrowotnego”.

Jakie stanowisko zajęła Rada Ministrów wobec obywatelskiego projektu ustawy?Rząd wyraził negatywną opinię na temat postulowanych zmian w ustawie wskazując na ryzyko epidemicznego rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych w populacji oraz utraty wiarygodności naszego kraju wobec instytucji realizujących programy eliminacji chorób zakaźnych koordynowane przez Światową Organizację Zdrowia. Rada Ministrów zaznaczyła również, że w projekcie ustawy pojawił się szereg sprzeczności i braków. W opinii Biura Analiz Sejmowych czytamy – „Obywatelski projekt ustawy w zakresie zniesienia obowiązkowych szczepień ochronnych jest nie tylko niecelowy, ale jak wskazują organizacje i organy władzy jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Jednak należy podkreślić, że nie wszystkie zaproponowane w nim rozwiązania są szkodliwe. Niektóre propozycje mogą przyczynić do poprawy systemu szczepień ochronnych w Polsce i zwiększenia zaufania do tej metody przeciwdziałania chorobom zakaźnym”.

„Dobrowolność szczepień jest groźna dla wszystkich Polaków. Moje stanowisko, jako resortu i oczywiście rządu, do projektu jest negatywne. Jeżeli wyszczepialność w populacji zmniejszy się poniżej określonego poziomu, będziemy mieli epidemie. Nasze rodziny, nasze dzieci będą umierały. Do tego nie możemy dopuścić” – powiedział Minister Zdrowia Prof. Łukasz Szumowski.

Jakie stanowisko przyjęły pozostałe ugrupowania polityczne?Stanowisko posłów poszczególnych partii było podzielone. Dyskusja przybrała wyjątkowo emocjonalny charakter. Nie brakowało ostrych słów i wzajemnych oskarżeń. Z jednej strony wskazywano, że podważanie zasadności stosowania szczepień ochronnych w zapobieganiu chorób zakaźnych jest zwykłym przeciwstawianiem się aktualnej wiedzy medycznej i racjonalnym argumentom. Podkreślano również, że dyskutowanie na temat zniesienia obowiązkowości szczepień ochronnych w XXI w. jest skandalem. Inni posłowie wskazywali, że nie należy lekceważyć głosu ponad 120 tys. obywateli. Zaznaczano, że należy przeprowadzić szereg debat nad bezpieczeństwem i skutecznością szczepień ochronnych, aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące szczepień ochronnych w społeczeństwie. Pojawiły się również argumenty podważające bezpieczeństwo szczepień ochronnych. Wskazywano na powiązanie pomiędzy stosowaniem szczepień ochronnych a zwiększoną zachorowalnością na m.in. autyzm oraz alergie, czego nie potwierdzają wyniki badań naukowych uznanych autorytetów medycznych. Przywoływano również prawo jednostki do wolności i samostanowienia o swoim życiu.

Zachęcamy do wysłuchania debaty nad projektem ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi w całości:

http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/transmisje_arch.xsp#B90FE516D2D5A4BCC125831A0025DC0FZapraszamy do dyskusji! Podzielcie się z nami swoją opinią!Źródła:• http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=2796

• http://stopnop.com.pl/strajkrodzin/Źródło zdjęcia: Sejm RP, Drugi dzień 69. posiedzenia Sejmu [FOTOGALERIA], środa, 3 października 2018 23:00

O Autorze

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Czytaj także

2018-10-04

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-10-04

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-10-04

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.