Uwaga! Przewlekły ból gardła może być objawem nowotworu złośliwego!

2019-02-01

Tagi: krtań, ból gardła, nowotwór, nowotwór złośliwy, rak krtani, diagnostyka

Przebieg choroby nowotworowej na wczesnym etapie często bywa bezobjawowy lub skąpoobjawowy. Pojawiające się objawy z kolei niejednokrotnie są niespecyficzne, co może sugerować wiele różnych jednostek chorobowych utrudniając tym samym wczesne rozpoznanie i pogarszając rokowanie pacjenta. Niektóre objawy powinny jednak wzbudzić naszą szczególną czujność, w tym m.in. gorączka o niewyjaśnionej etiologii, utrata wagi w krótkim odstępie czasu, długotrwałe osłabienie, zmęczenie czy trudno gojące się zmiany na skórze. Naukowcy wskazują, że do tej listy należy dopisać jeden z najczęściej zgłaszanych i jednocześnie lekceważonych przez nas objawów. Jaki? Ból gardła! Brytyjscy badacze przestrzegają, że przewlekły ból gardła nie musi sugerować wyłącznie – jak twierdzi większość z nas – łagodnego zakażenia górnych dróg oddechowych. Przedłużający się ból gardła może być objawem nowotworu złośliwego krtani! Zapraszamy do lektury!

Czym jest krtań?



Krtań stanowi górny odcinek drogi oddechowej o skomplikowanej budowie położony pomiędzy gardłem a tchawicą. Krtań składa się z trzech części, tj. nagłośni (część górna), głośni (część środkowa) oraz podgłośni (cześć dolna). Krtań jest również narządem głosu. Krtań jest miejscem szczególnie podatnym na różne choroby. Ból gardła, chrypka, trudności w połykaniu, zmiana barwy głosu… Oto jedynie przykładowe objawy sugerujące choroby krtani. Jednocześnie są to objawy, które często lekceważymy podejrzewając np. przeziębienie. Wyniki nowego badania sugerują, że przewlekły ból gardła powinien wzbudzić naszą czujność.

Dlaczego?



Brytyjscy naukowcy sugerują, że długotrwały ból gardła może być objawem nowotworu złośliwego krtani. Dlatego też przewlekły ból gardła w połączeniu z innymi objawami, w tym m.in. z chrypką powinien być powodem pilnej wizyty u lekarza, przedmiotem konsultacji lekarskich i pogłębionej diagnostyki. Wyniki badania opublikowano w czasopiśmie „British Journal of General Practice”.

Naukowcy z University of Exeter (Exeter, Wielka Brytania) przeanalizowali historię choroby ponad 800 pacjentów z rakiem krtani (n=806) w poszukiwaniu objawów sugerujących rozwój nowotworu złośliwego krtani. Grupę kontrolną stanowiło ponad 3500 osób zdrowych (n=3 559). Autorzy badania twierdzą, że jest to pierwsze badanie, w którym szczegółowo analizowano wszystkie objawy zgłaszane przez pacjentów z rozpoznaniem raka krtani. Badacze wskazują, że obecność wyłącznie bólu gardła nie powinna stanowić powodu do niepokoju. Jednak ból gardła w połączeniu z innymi objawami, w tym m.in. z chrypką oraz dusznością znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia raka krtani.

„Wyniki naszego badania posiadają istotną wartość kliniczną. W badaniu wykazaliśmy, że chrypka jest jednym z podstawowych objawów sugerujących obecność raka krtani. Jednocześnie stwierdziliśmy, że przewlekły ból gardła towarzyszący chrypce znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia raka krtani" – powiedziała Dr Elizabeth Shephard, jedna z autorek badania.

Wyniki badania są istotne z perspektywy praktyki klinicznej, gdyż dotychczasowe rekomendacje skupiały się przede wszystkim na innych objawach zgłaszanych przez pacjentów, w tym przede wszystkim obecności przewlekłej chrypki, duszności, trudności w połykaniu oraz bólu ucha. Tym samym, pacjenci zgłaszający się do lekarza z przewlekłym bólem gardła mogli nie otrzymać odpowiedniej porady medycznej, co bezpośrednio mogło przyczynić się do późniejszego wykrycia nowotworu.

„Kierowanie odpowiednich pacjentów do dalszej, pogłębionej diagnostyki ma kluczowe znaczenie. Jeżeli pacjenci trafią do specjalisty w odpowiednim czasie, nowotwór zostanie wykryty na wczesnym etapie, dzięki czemu pacjenci otrzymają właściwe leczenie” – dodała Dr Elizabeth Shephard.

Autorzy badania podkreślają konieczność aktualizacji dotychczasowych rekomendacji dotyczących wykrywalności raka krtani poprzez uwzględnienie przewlekłego bólu gardła obok innych objawów sugerujących obecność nowotworu złośliwego krtani.

Czym jest rak krtani? Jak często występuje?



Rak krtani jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych zlokalizowanych w regionie głowy i szyi. Rak krtani może być umiejscowiony na strunach głosowych, powyżej strun głosowych oraz poniżej strun głosowych. Rak krtani najczęściej występuje w obrębie górnej (25–40%) i środkowej (60–75%) części, najrzadziej zaś w dolnej części krtani (poniżej 5%).

Jakie są czynniki ryzyka rozwoju raka krtani?



Podstawowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka krtani jest palenie tytoniu. Szacuje się, że narażenie na dym tytoniowy zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani ok. 30-krotnie! Wśród pozostałych czynników ryzyka wymienia się m.in. spożywanie alkoholu (jednoczesne oddziaływanie alkoholu oraz dymu tytoniowego zwiększa ryzyko zachorowania na raka krtani ponad 300-krotnie!), ekspozycję na pył drzewny, pył węglowy oraz wziewne substancje chemiczne. Rak krtani występuje przede wszystkim u mężczyzn.

Jakie objawia się rak krtani?



Objawy raka krtani są często niespecyficzne i obejmują m.in. chrypkę, ból gardła, uczucie ciała obcego w gardle, zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, ból ucha oraz duszność. Objawy są uzależnione m.in. od położenia guza, stopnia zaawansowania oraz obecności przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych i/lub przerzutów odległych.

Na czym polega leczenie raka krtani?



W leczeniu raka krtani stosuje się leczenie chirurgiczne, chemioterapię i radioterapię wyłącznie lub w skojarzeniu. Leczenie chirurgiczne polega na częściowym lub całkowitym usunięciu krtani. Po całkowitym usunięciu krtani pacjent oddycha przez tzw. przetokę tchawiczą. Pacjent wymaga również rehabilitacji głosu i mowy. Według szacunków 5-letnie przeżycie pacjentów z rakiem krtani sięga ok. 66%, w tym 60%, 80% oraz 15% odpowiednio u pacjentów z rakiem nagłośni, rakiem głośni oraz rakiem podgłośniowym. Obecność przerzutów zmniejsza prawdopodobieństwo całkowitego wyleczenia o ok. 50%.

W jaki sposób można uniknąć zachorowania na raka krtani?



W profilaktyce raka krtani wymienia się przede wszystkim unikanie palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu. W wielu badaniach wykazano, że wraz z rzuceniem palenia tytoniu spada ryzyko zachorowania na raka krtani.

Czy wiesz, że Polska jest jednym z krajów o najwyższym wskaźniku zachorowalności na raka krtani?



Rak krtani jest najczęstszym nowotworem złośliwym rozpoznawanym w regionie głowy i szyi. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów (KRN) wynika, że rak krtani w 2015 r. stanowił 3% wszystkich nowotworów złośliwych u mężczyzn. Zachorowalność na raka krtani u mężczyzn jest ok. 17-krotnie wyższa w porównaniu do kobiet. Zachorowania występują przede wszystkim u osób po 40 r.ż.

Źródła:



• https://www.bbc.com/news/health-47028072

• http://onkologia.org.pl/

O Autorze

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Czytaj także

2019-02-01

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2019-02-01

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2019-02-01

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.