Podatek od cukru? Czy nasze życie będzie mniej słodkie?

2018-06-29

Tagi: węglowodany, cukry prosty, cukier, zdrowie, podatek od cukru

"Ja pracuję nad doniosłym wynalazkiem! Chodzi o potwierdzenie procentu cukru w cukrze (…). A dzięki mojemu wynalazkowi dojdzie do tego, że w ogóle nie trzeba będzie sadzić buraków na cukier, tyle będzie cukru w cukrze”. Czy pamiętacie scenę, w której bohaterowie jednego z kultowych filmów w reżyserii Stanisława Barei, pt. „Poszukiwany, poszukiwana” dyskutowali na temat zawartości cukru w cukrze? Temat cukru powraca! Cukier znalazł się na czarnej liście Ministerstwa Zdrowia. Dlaczego? Czy słyszeliście o nowych planach Ministerstwa Zdrowia dotyczących ograniczenia spożycia cukrów prostych w naszej diecie? Zapraszamy do lektury!

Benjamin Franklin (1706–1790), znany uczony i polityk amerykański, zwykł mawiać, że „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. Miał rację! Podatek akcyzowy, podatki VAT, PIT, CIT.. Oto przykładowe podatki pobierane przez państwo w celu zapewnienia wpływów budżetowych. Niezależnie od ich nazwy, podatki nie kojarzą się nam pozytywnie, gdyż ich skutki odczuwamy bezpośrednio w naszych kieszeniach. Okazuje się jednak, że dzięki nowej inicjatywie Ministerstwa Zdrowia dzięki podatkom możemy coś zyskać. Czy jesteście zaskoczeni? Ministerstwo zdrowia planuje walczyć z nadmiernym spożyciem cukrów prostych prowadzącym do nadwagi i otyłości i wielu innych chorób przewlekłych poprzez wprowadzenie podatku od … cukru! Dlaczego? Czy podatki sprawdzą się w nowej prozdrowotnej roli?

Węglowodany stanowią podstawowe źródło energetyczne w naszej diecie. Energia uzyskana ze spalania węglowodanów wpływa m.in. na pracę narządów wewnętrznych oraz aktywność ruchową. Węglowodany stanowią kluczowe źródło energii dla naszego mózgu. Węglowodany spełniają również funkcję zapasową, strukturalną oraz immunomodulacyjną. Podstawowe źródło węglowodanów w naszej diecie stanowią m.in. produkty zbożowe, owoce, warzywa oraz mleko i jego przetwory. Niestety nie stronimy również od wyrobów cukierniczych i słodyczy, dostarczając naszemu organizmowi dodatkowe pokłady „niezdrowej” energii. Warto podkreślić, że zarówno niedobór, jak i również nadmiar węglowodanów mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia! Niedostateczne spożycie węglowodanów może prowadzić do ketozy, stanów niedoborowych, zaparć, kwasicy oraz zgonu. Dieta uboga w węglowodany może być przyczyną m.in. chorób serca, wątroby, nerek, dróg żółciowych oraz osteoporozy. Wydaje się jednak, że w dzisiejszych czasach dużo poważniejszym problemem jest nadmierne spożycie węglowodanów. Według dietetyk Barbary Wojdy z Instytutu Żywności i Żywienia pijąc jeden napój słodzony dziennie (3 łyżki cukru) możemy spożywać nawet 12 kg cukru rocznie! Nadmiar węglowodanów w diecie (sacharozy i cukrów prostych), pochodzących głównie z wyrobów cukierniczych, napojów słodzonych oraz wysoko przetworzonej żywności, predysponuje do rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym m.in. próchnicy, nadwagi, otyłości, cukrzycy, zespołu metabolicznego oraz chorób nowotworowych.

Ministerstwo Zdrowia, korzystając z doświadczeń innych 11 krajów europejskich, w tym m.in. Wielkiej Brytanii oraz Węgier, planuje wprowadzić nowy podatek od produktów zawierających cukry proste, w tym m.in. napojów słodzonych. W zamyśle wyższa cena powinna przyczynić się do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych zniechęcając nas do ich spożywania oraz zachęcając do sięgania po zdrowsze alternatywy, np. wodę. Rozwiązanie nie jest niczym nowym. Podatek akcyzowy nakładany m.in. na używki typu alkohol oraz wyroby tytoniowe ma na celu zmniejszyć popyt na te produkty poprzez obciążenie konsumenta coraz wyższymi cenami. Prawdopodobnie wprowadzenie podatku od cukru również spowoduje wzrost cen produktów zawierających cukry proste, tym samym, zmianę ostatecznie odczujemy my jako konsumenci. Przedsiębiorcy mogą również wprowadzić zmiany w składzie swoich produktów, ograniczając w nich zawartość cukru.

Politycy dostrzegają narastający problem nadwagi i otyłości w naszym społeczeństwie oraz poszukują skutecznych sposobów na ograniczenie tego negatywnego zjawiska. Zwolennikiem wprowadzenia podatku od cukru jest m.in. wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, który w nowym podatku upatruje skuteczny sposób na walkę z nadwagą i otyłością w Polsce.

„To jest jak akcyza na papierosy. Należy iść w tym kierunku. Otyłość wśród Polaków jest wysoka. Dlaczego nie walczyć z nią przez podwyższenie cen?" – stwierdził wiceminister Maciej Miłkowski.

Planowane działania obejmują również m.in. ograniczenia w zakresie obecności niezdrowej żywności przy kasach w sklepach, promocji oraz reklamowania tych produktów. Na razie są to jedynie plany. Nie podjęto jeszcze prac nad wprowadzeniem podatku na produkty zawierające cukry proste. Eksperci dostrzegają nie tylko korzyści w postaci zmniejszenia spożycia cukrów w diecie, tym samym, utrzymania prawidłowej wagi ciała i dobrego stanu zdrowia, ale i również zwiększenia wpływów do budżetu, które mogłyby zostać przeznaczone m.in. na leczenie osób otyłych. Należałoby się zastanowić czy jest to ruch w dobrym kierunku. Przykład wzrastającego podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe skutkuje m.in. przejściem przedsiębiorców do tzw. szarej strefy. Niemniej należy podkreślić, że walka z nadwagą i otyłością oraz powiązanymi jednostkami chorobowymi jest krokiem w dobrym kierunku. Według różnych opracowań szacuje się, że nadwaga i otyłość dotyczą aż 46-60% kobiet oraz 62-68% mężczyzn w Polsce.

Podsumowując, nadwaga i otyłość stanowią jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia na świecie. Stanowią również jeden z najpoważniejszych problemów zdrowia publicznego XXI w., gdyż w głównej mierze problem jest uzależniony od naszych nawyków żywieniowych i zachowań indywidualnych, których zmiana jest niezwykle trudna. Nadwaga i otyłość są czynnikiem ryzyka wielu poważnych chorób przewlekłych, w tym m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od lat apeluje o niższe spożycie cukrów prostych w diecie wskazując na negatywne konsekwencje zdrowotne. Według rekomendacji WHO dzienne spożycie cukru nie powinno przekraczać 5 łyżeczek dziennie. WHO stwierdza, że wzrost cen napojów słodzonych o co najmniej 20% zmniejsza ich spożycie oraz usprawnia stan zdrowia. Czy Ministerstwo Zdrowia ostatecznie rozpocznie prace nad wprowadzeniem podatku od cukru? Czy plany Ministerstwa Zdrowia przyniosą wymierne korzyści? Czas pokaże…

Źródła:



• http://www.medexpress.pl/podatek-od-cukru-to-za-malo-co-dalej/70825

• https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf

• file:///C:/Users/Admin/Downloads/Sytuacja-zdrowotna...-2016-blok-ksiazki-dp-2017-01-10_korygowany.pdf

• http://www.who.int/elena/titles/ssbs_adult_weight/en/

O Autorze

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Czytaj także

2018-06-29

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-06-29

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-06-29

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.