Napoje energetyzujące na cenzurowanym w Polsce?

2018-01-31

Tagi: napój energetyzujący, kofeina, ryzyko, zdrowie

Pierwszy napój energetyzujący (tzw. energy drink) pojawił się w latach 60. XX w. w Japonii (Lipovitan D, Taisho Pharmaceuticals). Do Europy napoje energetyzujące wprowadzono na początku lat 90. Napoje szybko zyskały na popularności. W 2013 r. wartość światowego rynku napojów energetyzujących oszacowano na 39 miliardów dolarów. Według prognoz jego wartość wzrośnie do 61 mld dolarów w 2021 r. Okazuje się jednak, że te przewidywania mogą być przedwczesne… Dlaczego? Biorąc pod uwagę popularność napojów energetyzujących głównie w grupie dzieci i osób młodych oraz ich udokumentowany szkodliwy wpływ na zdrowie, wiele krajów decyduje się na wprowadzenie działań zmierzających do ograniczenia ich konsumpcji, np. poprzez wprowadzenie specjalnego podatku na napoje słodzone lub ograniczeń wiekowych ich stosowania. W Polsce dostęp do napojów energetyzujących nie podlega żadnym ograniczeniom. Czy nas również czekają zmiany?

Napoje energetyzujące to gazowane napoje bezalkoholowe, które w swoim składzie zawierają m.in. wodę, sacharozę, glukozę, regulatory kwasowości, substancje zapachowe, barwniki, witaminy B6, B12, niacynę, kwas pantotenowy, inozytol oraz przede wszystkim kofeinę i taurynę. Producenci napojów energetyzujących podkreślają ich korzystny wpływ na ograniczanie objawów zmęczenia oraz poprawę koncentracji i wydajności organizmu, a także … redukcję masy ciała, czego nie potwierdzono w badaniach. Okazuje się jednak, że napoje energetyzujące, szczególnie spożywane w większych ilościach, mogą niekorzystnie oddziaływać na nasz organizm.

Według badania przeprowadzonego przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority) w grupie 52 000 osób w 16 krajach Unii Europejskiej (Anglia, Austria, Belgia, Cypr, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Węgry, Włochy), 30%, 68% oraz 18% odpowiednio osób dorosłych, młodzieży i dzieci poniżej 10 r.ż. spożywa napoje energetyzujące. W grupie młodzieży spożywanie napojów energetyzujących wahało się od 48% w Grecji do 82% w Czechach, podczas gdy w grupie dzieci od 6% na Węgrzech do 40% w Czechach. Średnie spożycie oszacowano na 2 l oraz 0,49 l odpowiednio w grupie młodzieży oraz dzieci.

Ryzyko dla zdrowia związane ze stosowaniem napojów energetyzujących wynika przede wszystkim z obecności kofeiny w ich składzie. Nadmierne spożycie kofeiny może przyczynić się do występowania m.in. palpitacji serca, nadmiernego pobudzenia psychoruchowego, nudności czy drgawek. W grupie osób dorosłych stwierdzono zależność pomiędzy spożyciem napojów energetyzujących a podwyższonym ryzykiem wystąpienia nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu 2. W przypadku kobiet w ciąży wysokie spożycie kofeiny może prowadzić m.in. do poronień. W przypadku stosowania kofeiny w grupie dzieci i młodzieży wymienia się m.in. następujące konsekwencje zdrowotne: otyłość, próchnica, zaburzenia zachowania, wytworzenie zależności psychicznej i uzależnień oraz stany depresyjne. Niebezpiecznym zjawiskiem jest również łączenie napojów energetyzujących z alkoholem, które sprzyja podejmowaniu ryzykownych zachowań. W 2010 r. Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administraton) ogłosiła, że stosowanie kofeiny w połączeniu z napojami alkoholowymi stanowi zagrożenie dla zdrowia. Federalna Komisja Handlu z kolei (ang. Federal Trade Commission) poinformowała producentów o ich potencjalnym zaangażowaniu w promowanie niebezpiecznych napojów alkoholowych.

Należy podkreślić, że poza kofeiną, w składzie napojów energetyzujących znajduje się wiele innych substancji o właściwościach pobudzających. Napoje energetyzujące pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, dlatego też długotrwały efekt ich stosowania nie został jeszcze dobrze poznany. Tym samym, pomiędzy poszczególnymi składnikami mogą występować interakcje, które mogą wzmagać efekt pobudzenia i w konsekwencji nasilać negatywne konsekwencje zdrowotne ich stosowania.

Biorąc pod uwagę popularność napojów energetyzujących oraz ich wpływ na zdrowie, wiele z krajów zdecydowało się na uregulowanie kwestii dotyczących ich oznakowania, dystrybucji oraz sprzedaży. Przykładowo – w Danii, Norwegii oraz Islandii wprowadzono zakaz reklamowania napojów energetyzujących. W niektórych krajach, np. Szwecji sprzedaż napojów energetyzujących jest możliwa jedynie w aptekach. Ponadto, zakazano ich sprzedaży w grupie dzieci (<15 r.ż.). Na Węgrzech z kolei wprowadzono specjalny podatek m.in. od napojów energetyzujących.

W Polsce napoje energetyzujące są powszechnie dostępne. Cieszą się również bardzo dużą popularnością zajmując 4 pozycję w strukturze napojów bezalkoholowych (po wodzie butelkowanej, napojach gazowanych oraz sokach, nektarach i napojach owocowych). Według raportu KPMG wartość sprzedaży napojów energetyzujących w Polsce w 2015 r. wyniosła niemal 1,3 mld złotych (118 ml l). Oszacowano, że w 2015 r. przeciętny Polak wypił średnio 3,1 l napojów energetyzujących. Pomimo rosnącego poziomu świadomości konsumentów w zakresie zdrowego stylu życia, prognozy wskazują, że sprzedaż napojów energetyzujących wzrośnie do 1,8 mld zł w 2020 r. Z danych wynika, że 1%, 3%, 6%, 6%, 6% oraz 20% Polaków sięga po napoje energetyzujące odpowiednio codziennie/prawie codziennie, 2-3 razy w tygodniu, raz w tygodniu, 2-3 razy w miesiącu, raz w miesiącu oraz rzadziej niż raz w miesiącu. Jednocześnie 58% osób deklaruje, że nie spożywa takich napojów. W grupie konsumentów napojów energetyzujących przeważają mężczyźni (59%) oraz osoby poniżej 45 r.ż. (71%).

Czy w Polsce również zostaną wprowadzone przepisy regulujące konsumpcję napojów energetyzujących? Wydaje się, że jest to możliwy scenariusz. Zmian w tym zakresie domagają się posłanki z Platformy Obywatelskiej, tj. Panie Lidia Gądek oraz Ewa Kołodziej. Posłanki postulują wprowadzenie przepisów zakazujących sprzedaży napojów energetyzujących dzieciom i młodzieży oraz regulujących reklamowanie napojów energetyzujących. W tej sprawie posłanki złożyły interpelację do Ministra Zdrowia. Biorąc pod uwagę niedawne zmiany w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia oraz obecne problemy w systemie ochrony zdrowia (m.in. konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom w związku z masowym wypowiadaniem klauzuli opt-out przez lekarzy rezydentów i specjalistów), prawdopodobnie ta sprawa nie będzie priorytetem w najbliższej przyszłości.



Źródła:



• http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=051D9BF5&view=5

• Breda J.J., Whiting S.H., Encarnação R. et al. Energy drink consumption in Europe: a review of the risks, adverse health effects, and policy options to respond. Front Public Health. 2014 Oct 14;2:134.

• Zucconi S., Volpato C., Adinolfi F. et al. Gathering Consumption Data on Specific Consumer Groups of Energy Drinks. Parma: Supporting Publications (2013).

• KPMG. Rynek napojów bezalkoholowych w Polsce. Warszawa, wrzesień 2016, str. 47-51.

• http://www.rynekaptek.pl/prawo/energy-drink-w-norwegii-danii-i-islandii-mozna-je-dostac-tylko-w-aptekach,24215.html

• https://edition.cnn.com/2017/04/26/health/energy-drinks-health-concerns-explainer/index.html

• http://www.zachowajrownowage.pl/pl/napoje-energetyzujace-2/

O Autorze

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Czytaj także

2018-01-31

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-01-31

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-01-31

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.