Alkoholowy zespół abstynencyjny

2018-02-14

Tagi: alkoholowy zespół abstynencyjny, alkohol, uzależnienie, majaczenia, kac, choroba alkoholowa, alcosynth

Wielu naukowców nie ma wątpliwości, że gdyby alkohol próbowano wprowadzić do sprzedaży dzisiaj, nikt nie odważyłby się go zalegalizować. To silny narkotyk, który oddziałuje praktycznie na wszystkie obszary mózgu – od móżdżku (zaburzenia równowagi), przez receptory serotoninowe (efekt rozluźnienia i wyciszenia), po płat czołowy (w czego efekcie człowiek po paru głębszych bywa bardziej skłonny do robienia rzeczy, na które nie odważyłby się, będąc trzeźwym).

Znakomita większość dorosłych przedstawicieli populacji zachodniego świata przynajmniej raz w życiu zaznała nieprzyjemnych skutków nadmiernego spożycia alkoholu. Powszechnie wiadomo, że gdy wieczorem mocno przesadzimy z trunkami, następnego dnia możemy spodziewać się bólu głowy, mdłości, zmęczenia, czasem podwyższonego ciśnienia, niepokoju, drżenia rąk i wymiotów. Za objawy kaca odpowiedzialne jest odwodnienie i związana z nim utrata elektrolitów, a także toksyczny dla organizmu aldehyd octowy, w który w wątrobie przekształca się etanol.



Kac a zespół abstynencyjny



Ale powszechny kac jest czymś innym niż objawy, które po odstawieniu alkoholu odczuwa osoba uzależniona. Długotrwałe przyjmowanie etanolu sprawia, że mózg przyzwyczaja się do substancji. W konsekwencji próbuje zwiększyć częstotliwość sygnałów między neuronami i uwalnia neuroprzekaźniki pobudzające. Jeśli człowiek, który pił alkohol w kilkudniowym ciągu, odstawia go w sposób nagły, nadwyżka neurotransmiterów w mózgu ulega ogromnemu pobudzeniu. To stan nierzadko zagrażający życiu chorego.

Do podstawowych objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego należą drgawki lub majaczenia alkoholowe. Szacuje się, że doświadcza ich jedna na pięćdziesiąt osób uzależnionych. Abstynencyjne napady drgawkowe są efektem nieprawidłowych wyładowań w korze mózgowej i polegają na niekontrolowanych skurczach grup mięśni całego ciała. Majaczenia uważa się za szczególnie niebezpieczny dla życia objaw alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Wiążą się z nim koszmary senne lub bezsenność, lęk, niepokój, drżenie całego ciała. Ogromne odwodnienie organizmu po kilkudniowym ciągu oraz poważne niedobory potasu, magnezu i wapnia mogą skutkować zaburzeniami rytmu serca i znacznym wzrostem ciśnienia tętniczego krwi. Występuje poważne zagrożenie udarem mózgu i zawałem mięśnia sercowego. Majaczeniu alkoholowemu towarzyszą halucynacje – najczęściej wzrokowe, których treść budzi u pacjenta silny lęk.



Jak postępować wobec objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego



Jeśli u osoby uzależnionej pojawią się drgawki, nie należy podawać jej na własną rękę żadnych leków ani napojów. Nie wolno też wkładać jej do ust żadnych przedmiotów. Ważne, by możliwie zabezpieczyć chorego przed urazami. Zarówno drgawki, jak i objawy majaczenia są bezwzględnym przesłaniem do natychmiastowego wezwania pogotowia. Lekarzy lub zespół ratowników trzeba poinformować o tym, że pacjent jest uzależniony od alkoholu.

Leczenie alkoholowego zespołu abstynencyjnego w warunkach szpitalnych polega na podjęciu działań, mających na celu obniżenie ciśnienia tętniczego, normalizacji pracy serca, nawadnianiu pacjenta i uzupełnianiu elektrolitów. Dla zmniejszenia objawów lęku i niepokoju stosuje się leki z grupy benzodiazepin (najczęściej diazepamu).

Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego powinny minąć w ciągu kilku dni, jeśli jednak osoba uzależniona nie zaprzestanie picia, będą powracać. Warunkiem wyleczenia z choroby alkoholowej jest podjęcie trwałej abstynencji i udział w programie psychoterapii.



Czy możemy pić mniej?



Według Światowej Organizacji Zdrowia nadużywanie alkoholu jest przyczyną śmierci ponad 3 milionów ludzi rocznie. Wiąże się też z ryzykiem około 200 chorób. Na szczycie listy znajdują się choroba alkoholowa, marskość wątroby, nowotwory i poważne urazy ciała. Co ciekawe, według danych WHO, najwięcej alkoholu spożywa się w krajach najzamożniejszych. W społeczeństwach, które najlepiej radzą sobie ekonomicznie, znajdziemy najmniej abstynentów.

W 2014 roku Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała wdrożenie programu, mającego na celu zredukowanie spożycia alkoholu na świecie o 10 procent do 2025 roku. Niektórzy powiedzą, że to plan optymistyczny. Są jednak zapaleńcy, tacy jak brytyjski psychiatra i psychofarmakolog David Nutt, przekonani, że w ciągu najbliższych 10-20 lat społeczeństwa zachodnie w ogóle stracą zainteresowanie alkoholem.



Jeśli nie alkohol to co?



Jakim cudem? Otóż, dr Nutt zapowiada, iż w niedalekiej przyszłości do powszechnego użycia wejdzie wynaleziony przez niego specyfik nazwany „alcosynth”. To opracowywany w laboratorium substytut etanolu. Ma za zadanie imitować przyjemny efekt alkoholowego rauszu, lecz eliminować ryzyko uzależniania i efekt kaca. – To ma szansę odmienić naszą kulturę – entuzjazmował się przed dwoma miesiącami dr David Nutt na łamach „The Independent”. – Kiedy zastąpimy alkohol mniej toksyczną substancją, na ulicach będzie mniej przemocy i mniej zataczających się, wymiotujących ludzi w centrach miast.

No dobrze, ale jak ten cudowny substytut miałby działać w praktyce? W 2016 roku brytyjski naukowiec i dziennikarz John Marsden postanowił zbadać sprawę w zaciszu gabinetu dr. Nutta. Usadowionemu na szpitalnym łóżku Marsdenowi zaaplikowano przygotowaną uprzednio dawkę „alcosynthu”. Po upływie paru minut, prezenter skonstatował, że faktycznie robi się całkiem przyjemnie. Po chwili nie mógł opanować uśmiechu i oznajmił, że czuje się wyjątkowo odprężony.

Doktor Nutt zaskoczył swojego kolegę jeszcze jedną dobrą wiadomością – na „alcosynth” istnieje antidotum. Jeden zastrzyk sprawia, że efekty jego działania znikają w mgnieniu oka. Marsden zakończył eksperyment całkiem zadowolony. Ale finał tej historii nie jest tak szczęśliwy, jak można się było spodziewać. Po godzinie od opuszczenia laboratorium Davida Nutta, dziennikarz zaczął uskarżać się na nieprzyjemne objawy. Nie był to kac, ale jakieś dziwne, nieznane wcześniej uczucie wyobcowania i dyskomfortu. – To jeden z powodów, dla których z alkoholem trudno będzie walczyć. Ale i dowód na to, że David musi próbować dalej. Alkohol to diabeł, którego dobrze znamy. Wybaczamy mu nawet ból, który nam zadaje – skonstatował John Marsden, pokładając się z osłabienia na blacie kawiarnianego stolika.



Źródło:

Global status report on alcohol and health 2014, World Health Organization, http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/112736/1/9789240692763_eng.pdf?ua=1

A. Klimkiewicz, Zespół abstynencyjny, https://psychiatria.mp.pl/uzaleznienia/81278,zespol-abstynencyjny

K. Nordengen, Mózg rządzi. Twój niezastąpiony narząd, ilustracje G. Nordengen, przeł. M. Skoczko, Warszawa 2018

S. Osborne, Western societies will ‘give up alcohol’ within a generation, leading drugs scientist claims, http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/alcohol-give-up-generation-hangover-free-replacement-alcosynth-david-nutt-tobacco-cigarettes-a8115406.html

O Autorze

Dziennikarka z kilkunastoletnim doświadczeniem. Publikowała m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dzienniku Gazecie Prawnej”, „Polityce”, „Przekroju”, „Exklusivie”, „Machinie”, Onecie.

Czytaj także

2018-02-14

Kategorie:

Tagi: cukier, słodzone napoje, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, przedwczesny zgon

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-02-14

Kategorie:

Tagi: poród, sześcioraczki, Thelma Chiaka, Woman's Hospital of Texas, Stany Zjednoczone

W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

2018-02-14

Kategorie:

Tagi: sen, zaburzenia snu, jakość snu, ilość snu, higiena snu, The Global Pursuit of Better Sleep Health

Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Autor

Natalia Wagner jest absolwentką Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (kierunek – zdrowie publiczne, 2010 r.) oraz Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – filologia angielska w specjalności tłumaczenie specjalistyczne, 2014 r.).

Publikacje ekspertów

Nadwaga i otyłość, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze… To jedynie kilka jednostek chorobowych, których ryzyko wystąpienia wzrasta wraz ze spożyciem słodzonych napojów. Wyniki nowego badania sugerują, że częste spożywanie słodzonych napojów zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu z różnych przyczyn, w szczególności z powodu chorób układu krążenia oraz w mniejszym stopniu z powodu nowotworów! Ryzyko jest wyższe u kobiet! Zapraszamy do lektury!
W ostatnich dniach media na całym świecie obiegła wiadomość o wyjątkowym porodzie. Amerykanka Thelma Chiaka została mamą dwóch dziewczynek i czterech chłopców! Kobieta urodziła sześcioraczki siłami natury w zaledwie 9 minut! Szacuje się, że szansa urodzenia sześcioraczków wynosi 1 na 4,7 mld! Uwagę przykuwa przede wszystkim czas, w którym noworodki przyszły na świat! Zapraszamy do lektury!
Czy odczuwacie kłopoty z zasypianiem? Czy wybudzacie się w nocy? Czy macie trudności z ponownym zaśnięciem? Czy czujecie, że sen nie zapewnia Wam wystarczającego wypoczynku? Prawdopodobnie większość z nas przynajmniej na jedno z pytań odpowie twierdząco. Powyższą hipotezę potwierdzają wyniki sondażu obejmującego kilkanaście tysięcy respondentów ze świata, w tym z Polski. Zapraszamy do lektury!

Zapytaj

Porady

Około 4 miesięcy! Tyle wynosi średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w Polsce. Od lat niewiele się zmienia w tym względzie. Jesteśmy skazani na kolejki! Taki wniosek płynie z najnowszego raportu opracowanego przez Fundację Watch Health Care oraz firmę MAHTA. Miało być lepiej! Jest gorzej… W porównaniu do ubiegłego roku średni czas oczekiwania do specjalisty wzrósł o około pół miesiąca. Zapraszamy do lektury!
Ograniczmy spożycie soli w diecie! Eksperci, dietetycy i lekarze byli dotychczas zgodni w tym względzie. Dlaczego? Nadmierne spożycie soli powoduje podwyższenie ciśnienia tętniczego, które z kolei może prowadzić do wystąpienia m.in. chorób sercowo-naczyniowych oraz zaburzenia czynności nerek. Międzynarodowy zespół naukowców rzuca nowe światło na zalecane dzienne spożycie soli. Uwaga - wyniki badania są kontrowersyjne! Zapraszamy do lektury!
Według definicji są to zaburzenie nerwicowe, których objaw stanowi uporczywy lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami. Efektem tego jest najczęściej unikanie przyczyn wywołujących reakcje lękowe. Co istotne, silna fobia może znacząco utrudniać funkcjonowanie w społeczeństwie. Według statystyk rozmaite fobie dotykają średnio co dziesiątej osoby na całym świecie i zaraz po depresji są jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych. Znacznie częściej dotykają one kobiet. Jak się okazuje, w kontekście społeczeństwa fobie są zjawiskiem nasilającym się.

Najnowsze opinie o lekarzach

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Jest bardzo wyrozumiały dla pacjentów. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest god...ny poleceniawięcejmniej
Zofia Wdzięczna pacjentka.

Mariusz Mazur

Chirurg naczyniowy


5/5
Lekarz chirurg Mariusz Mazur to dobry specjalista. Stawia trafne diagnozy. Z cierpliwością i wnikliwie wysłuchuje pacjenta. Każdemu chce pomóc. Fachowo wykonuje zabiegi chirurgiczne. Jest godny polecenia!
Zofia Wdzięczna pacjentka.


3/5
Wysłuchał mnie do końca, kilka razy dopytywał, a na końcu postawił diagnozę i zaproponował leczenie. Proponował terapię, ale nie byłem chętny aby ją podjąć- nie naciskał, czym zyskał moje zaufanie. Po le...kach odczułem wyraźną poprawę. W sumie godny polecenia psychiatra :-)więcejmniej
Krzysztof Fuks

Opinie o placówkach



5/5

Gabinety Stomatologiczne Lim-dent

Jestem bardzo zadowolony z opieki i leczenia. Moge zdecydowanie polecic.
Marcin Arciszewski



5/5

Prywatny Gabinet Stomatologiczny Stefania Lembryk

Pani Dr. wspaniały Człowiek. Zawsze uśmiechnięta, profesjonalna w tym co robi. Atmosfera w gabinecie przyjemna bardzo, zapomina się o bólu. Bardzo polecam
Alicja Koszelnik



5/5

SaskaMed

Bardzo przyjemne miejsce z ciepłą atmosferą.
Ewa
Korzystamy z Cookies, by zapewnić Ci dostęp do informacji i wszystkich oferowanych usług oraz po to, by gromadzić informacje związane z korzystaniem z serwisu, a także wyświetlać reklamy dopasowane do użytkowników. Stosowane przez nas pliki typu cookies umożliwiają właściwe wyświetlanie treści, analizę ruchu internetowego, ruchu reklamowego, a także utrzymanie sesji po zalogowaniu. Można wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na używanie Cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.